2004 Mens Olympic Games

Athens, Greece

13 - 27 Aug 2004

Local Time 2020-12-01 03:42:25
Senior Mens Outdoor

 AUS - NZL 
4 - 1 (2 - 0)
Pool B
 ARG - RSA 
1 - 2 (1 - 0)
Pool B
 KOR - ESP 
1 - 1 (1 - 0)
Pool A
 GER - PAK 
2 - 1 (2 - 0)
Pool A
 GBR - EGY 
3 - 1 (1 - 0)
Pool A
 NED - IND 
3 - 1 (1 - 0)
Pool B
 KOR - GBR 
3 - 2 (1 - 0)
Pool A
 ARG - AUS 
2 - 2 (2 - 1)
Pool B
 RSA - IND 
2 - 4 (2 - 1)
Pool B
 EGY - PAK 
0 - 7 (0 - 5)
Pool A
 NZL - NED 
3 - 4 (1 - 2)
Pool B
 ESP - GER 
1 - 1 (1 - 0)
Pool A
 NED - RSA 
3 - 2 (1 - 2)
Pool B
 PAK - KOR 
3 - 0 (0 - 0)
Pool A
 GER - EGY 
6 - 1 (1 - 1)
Pool A
 GBR - ESP 
1 - 5 (0 - 3)
Pool A
 NZL - ARG 
3 - 1 (1 - 1)
Pool B
 AUS - IND 
4 - 3 (1 - 1)
Pool B
 EGY - KOR 
0 - 11 (0 - 3)
Pool A
 IND - NZL 
1 - 2 (0 - 0)
Pool B
 RSA - AUS 
2 - 3 (2 - 2)
Pool B
 ARG - NED 
2 - 4 (0 - 3)
Pool B
 ESP - PAK 
4 - 0 (2 - 0)
Pool A
 GER - GBR 
4 - 1 (1 - 0)
Pool A
 NZL - RSA 
4 - 1 (1 - 1)
Pool B
 ESP - EGY 
3 - 0 (1 - 0)
Pool A
 PAK - GBR 
8 - 2 (2 - 1)
Pool A
 KOR - GER 
2 - 2 (1 - 1)
Pool A
 IND - ARG 
2 - 2 (1 - 0)
Pool B
 AUS - NED 
1 - 2 (1 - 2)
Pool B
 RSA - EGY 
5 - 1 (2 - 1)
Qualification 9-12
 GBR - ARG 
4 - 1 (2 - 0)
Qualification 9-12
 NZL - KOR 
4 - 3 (2 - 1)
Quarter Final
 NED - GER 
3 - 2 (1 - 1)
Quarter Final
 PAK - IND 
3 - 0 (0 - 0)
Quarter Final
 ESP - AUS 
3 - 6 (1 - 3)
Quarter Final
 KOR - IND 
2 - 5 (0 - 4)
Placement 7-8
 EGY - ARG 
2 - 4 (1 - 2)
Placement 11-12
 NZL - PAK 
2 - 4 (2 - 1)
Placement 5-6
 RSA - GBR 
1 - 1 (0 - 0)
Placement 9-10
 GER - ESP 
4 - 3 (1 - 1) AET
Bronze
 NED - AUS 
1 - 2 (1 - 0) AET
Gold
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Technical Delegate DOYER Wiert NED FIH
Assistant Technical Delegate READ Ken AUS
Assistant Technical Delegate DEVADAS Mathavan SGP
Assistant Technical Delegate DONEGANI Eric CAN
Judge STECKELBRUCK Harald GER
Judge MAVRIDIS Antonis GRE
Judge RENAUD Alain FRA
Judge SAIT Muneer IND
Judge HERNANDEZ Carlos (Snr) MEX
Judge FAULKNER Ian NZL
Judge SUN Chengmin CHN
Judge van ZYL Pete ZIM
Judge BUDEISKY Alberto ARG
Judge BRACA Guido ITA
Umpire PUTRA Sumesh CAN
Umpire SINGH Amarjit MAS
Umpire TEIXEIRA Pedro POR
Umpire ADELL Xavier ESP
Umpire KUMAR Satinder IND
Umpire O'CONNOR Ray IRL
Umpire McCRACKEN Jason NZL
Umpire LEIPER David GBR
Umpire BLASCH Christian GER
Umpire HAN Jin Soo KOR
Umpire GRIME Murray AUS
Umpire GENTLES David AUS
Umpire ELDERS Peter NED
Umpire EHLERS Henrik DEN
Umpire WRIGHT John RSA
Appointments