2000 Womens Olympic Games

Sydney, Australia

16 - 30 Sep 2000

Local Time 2020-12-01 06:17:48
Senior Womens Outdoor

 KOR - ARG 
2 - 3 (2 - 1)
Pool A
 GER - NZL 
1 - 1 (0 - 0)
Pool B
 NED - CHN 
1 - 2 (0 - 1)
Pool C, Pool B
 AUS - GBR 
2 - 1 (1 - 0)
Pool A
 KOR - ESP 
0 - 0
Pool A
 GER - RSA 
2 - 1 (1 - 1)
Pool B
 GBR - ARG 
0 - 1 (0 - 1)
Pool A
 CHN - NZL 
0 - 2 (0 - 1)
Pool C, Pool B
 NED - RSA 
2 - 2 (2 - 0)
Pool B
 AUS - ESP 
1 - 1 (1 - 1)
Pool C, Pool A
 GER - CHN 
1 - 2 (0 - 1)
Pool B
 KOR - GBR 
2 - 2 (1 - 0)
Pool A
 NED - NZL 
4 - 3 (2 - 1)
Pool C, Pool B
 AUS - ARG 
3 - 1 (2 - 0)
Pool C, Pool A
 NZL - RSA 
1 - 0 (0 - 0)
Pool B
 ARG - ESP 
0 - 1 (0 - 0)
Pool C, Pool A
 NED - GER 
2 - 2 (1 - 1)
Pool B
 AUS - KOR 
3 - 0 (2 - 0)
Pool A
 CHN - RSA 
0 - 1 (0 - 0)
Pool B
 GBR - ESP 
2 - 0 (0 - 0)
Pool A
 ESP - CHN 
0 - 0
Pool C
 ARG - NED 
3 - 1 (2 - 1)
Pool C
 AUS - NZL 
3 - 0 (0 - 0)
Pool C
 GBR - RSA 
3 - 2 (2 - 2)
7th - 10th Place
 ARG - CHN 
2 - 1 (1 - 1)
Pool C
 KOR - GER 
2 - 3 (0 - 1) AET
7th - 10th Place
 AUS - NED 
5 - 0 (1 - 0)
Pool C
 ESP - NZL 
2 - 2 (1 - 0)
Pool C
 RSA - KOR 
0 - 3 (0 - 3)
9th/10th Place
 ESP - NED 
1 - 2 (0 - 1)
Pool C
 GBR - GER 
0 - 2 (0 - 1)
7th/8th Place
 ARG - NZL 
7 - 1 (3 - 1)
Pool C
 AUS - CHN 
5 - 1 (3 - 0)
Pool C
 NED - ESP 
2 - 0 (1 - 0)
Bronze Medal
 AUS - ARG 
3 - 1 (2 - 0)
Gold Medal
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Appeal Jury President HRH AZLAN SHAH Sultan MAS
Appeal Jury MANNING Anita IRL
Appeal Jury COHEN Peter AUS
Appeal Jury JASPAN Steve RSA
Appeal Jury ATIF Manzoor PAK
Appeal Jury DANET Alain FRA
Appeal Jury de MASSA Rosa ARG
Appeal Jury von ONDARZA Tony VEN
Appeal Jury WILSHERE Derek NZL
Appeal Jury BERRY Alan AUS
Technical Delegate DILLON Annabel SGP
Assistant Technical Delegate EVERIST Rae AUS
Assistant Technical Delegate KOOIJMAN Marianne NED
Assistant Technical Delegate ELLIS Janet CAN
Judge PEETERS Claire BEL
Judge FIELD Jean RSA
Judge RAISTRICK Evelyn GBR
Judge GRUENER Ingeborg AUT
Judge PASCOE Robyn AUS
Judge SHIN Jung Hee KOR
Judge CAPURRO Liliana ARG
Judge DAMANIA Arnavaz IND
Medical Officer WATSON Kathleen JAM
Medical Officer SMORAWINSKI Jersy POL
Media Officer IRVINE Nick GBR
Umpires Manager PRITCHARD Corinne NZL
Umpire SPITALERI Gina ITA
Umpire van GEMERT Miriam NED
Umpire ARNOLD Michele AUS
Umpire LEE Mi Ok KOR
Umpire LARIO Angela ESP
Umpire FARRELL Lyn NZL
Umpire de KLERK Marelize RSA
Umpire CONEN Ute GER
Umpire COHEN Renée NED
Umpire CLARKE Gill GBR
Umpire CHATAS Renee USA
Umpire BUCHANAN Jean RSA
Umpire BARNESBY Judith AUS
Umpire YASUEDA Kazuko JPN
Appointments