1983 Women's World Cup

Kuala Lumpur, Malaysia

10 - 23 Apr 1983

Local Time 2020-05-26 11:07:19
Senior Womens Outdoor

 USA - SCO 
3 - 0 (2 - 0)
Pool A
 AUS - WAL 
5 - 1 (0 - 0)
Pool A
 NED - IND 
2 - 1 (2 - 1)
Pool A
 FRG - ARG 
0 - 1 (0 - 1)
Pool B
 ENG - CAN 
1 - 1 (0 - 1)
Pool B
 NZL - URS 
1 - 1 (1 - 0)
Pool B
 WAL - USA 
1 - 1 (1 - 1)
Pool A
 SCO - NED 
0 - 0
Pool A
 IND - AUS 
2 - 3 (2 - 1)
Pool A
 ARG - ENG 
1 - 1 (1 - 0)
Pool B
 URS - FRG 
0 - 2 (0 - 0)
Pool B
 CAN - NZL 
1 - 2 (1 - 1)
Pool B
 NED - USA 
1 - 0 (0 - 0)
Pool A
 WAL - IND 
1 - 1 (1 - 1)
Pool A
 AUS - SCO 
1 - 1 (0 - 1)
Pool A
 FRG - CAN 
1 - 2 (0 - 1)
Pool B
 ARG - URS 
0 - 1 (0 - 1)
Pool B
 ENG - NZL 
3 - 2 (0 - 0)
Pool B
 SCO - WAL 
1 - 1 (0 - 0)
Pool A
 IND - USA 
0 - 1 (0 - 0)
Pool A
 NED - AUS 
1 - 0 (0 - 0)
Pool A
 ARG - CAN 
0 - 2 (0 - 0)
Pool B
 FRG - NZL 
1 - 0 (1 - 0)
Pool B
 URS - ENG 
1 - 3 (0 - 0)
Pool B
 SCO - IND 
2 - 0 (0 - 0)
Pool A
 AUS - USA 
1 - 1 (0 - 0)
Pool A
 NED - WAL 
3 - 1 (2 - 1)
Pool A
 ARG - NZL 
0 - 0
Pool B
 FRG - ENG 
4 - 2 (2 - 1)
Pool B
 CAN - URS 
4 - 0 (1 - 0)
Pool B
 WAL - URS 
0 - 3 (0 - 2)
9-12 crossover
 IND - ARG 
0 - 1 (0 - 1)
9-12 crossover
 USA - NZL 
2 - 1 (1 - 1)
5-8 crossover
 SCO - ENG 
1 - 5 (1 - 3)
5-8 crossover
 NED - FRG 
2 - 0 (2 - 0)
SF 1
 AUS - CAN 
0 - 0 (5 - 8 PS)
SF 2
 WAL - IND 
0 - 2 (0 - 2)
11/12 place
 URS - ARG 
2 - 3 (0 - 2)
9/10 place
 USA - ENG 
1 - 4 (1 - 0) AET
5/6 place
 NZL - SCO 
4 - 0 (3 - 0)
7/8 place
 FRG - AUS 
1 - 3 (0 - 2)
3/4 place
 NED - CAN 
4 - 2 (1 - 1)
Gold Medal
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Technical Officer GRÜNER Ingeborg AUT FIH
Technical Officer CORBACHO Monge ESP
Judge PONNUDURAI Thana MAS
Judge HEWER J NZL
Judge HUDSON Edith IRL
Judge JACKSON S M WAL
Judge JACQUIERY L NZL
Judge LIM Ah Seoh MAS
Judge MILROY Ellice SCO
Judge PALMER A ZIM
Judge van der POEL Geraldine NED
Judge GOODER A NZL
Judge SCHWIER M JAM
Judge SHELLENBERGER Betty USA
Judge SHIN Jung Hee KOR
Judge SMALLWOOD J NZL
Judge SOARS Vivian MAS
Judge TAN Josephine MAS
Judge van BREDA VRIESMAN Els NED
Judge ROBERT P BEL
Judge HORNER Yvonne ENG
Judge COUTOU Jacqueline FRA
Judge CORMACK Margaret AUS
Judge CUFFLEY C. Roslyn JAM
Judge DAMANIA Arnavaz IND
Judge CLARKE Catherine SCO
Judge CHELLIAH P MAS
Judge GERO Elisabeth AUT
Judge BARCLAY L SCO
Judge APPLEBY Audrey ENG
Judge FLETCHER R CAN
Umpire CAMBAL Eva AUT
Umpire CHAPPELL M NZL
Umpire BARR M SCO
Umpire SCRAGGS Heather AUS
Umpire TONG-TRACHSLER Ruth SUI
Umpire ROEG-ROGGE Loekie NED
Umpire ROBERTSON Jean SCO
Umpire SHERRILL L USA
Umpire GLOVER M WAL
Umpire REID Sue CAN
Umpire PRITCHARD Corinne NZL
Umpire MOLINARI-WESTERBRING F SUI
Umpire DE VRIES-SCHEEREN Brigitte NED
Umpire LAWTON L FRA
Umpire LARIO Angela ESP
Umpire LANNING Margaret CAN
Umpire EE Angeline SGP
Umpire FARKE E GER
Umpire FIELD Jean RSA
Umpire AICHINGER Barbel GER
Umpire FILIMANOVA Raisa RUS
Umpire HAYES Pat USA
Umpire HARRIS Mary ENG
Umpire ADAMS J AUS
Appointments
1983-04-21
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
37 WAL v IND (11/12 place)
07:30:00
EE Angeline (SGP) SMALLWOOD J (NZL) GRÜNER Ingeborg (AUT)
HARRIS Mary (ENG) SHIN Jung Hee (KOR)  
1983-04-23
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
42 NED v CAN (Gold Medal)
16:00:00
BARR M (SCO) SCRAGGS Heather (AUS) LIM Ah Seoh (MAS) GRÜNER Ingeborg (AUT)
TONG-TRACHSLER Ruth (SUI) FLETCHER R (WAL)