Indoor Hockey World Cup 2003 (Men)

Leipzig, Germany

5 - 9 Feb 2003

Local Time 2021-09-24 11:55:15
Senior Mens Indoor

 SUI - CZE 
9 - 5 (2 - 4)
Pool A
 NZL - GER 
0 - 17 (0 - 9)
Pool A
 RUS - CAN 
3 - 3 (1 - 3)
Pool A
 NED - RSA 
6 - 1 (2 - 0)
Pool B
 POL - USA 
7 - 1 (4 - 0)
Pool B
 AUS - FRA 
5 - 3 (2 - 1)
Pool B
 CAN - SUI 
5 - 4 (0 - 1)
Pool A
 CZE - NZL 
10 - 0 (3 - 0)
Pool A
 NED - POL 
2 - 4 (2 - 1)
Pool B
 GER - RUS 
16 - 0 (6 - 0)
Pool A
 RSA - FRA 
4 - 9 (1 - 6)
Pool B
 USA - AUS 
0 - 4 (0 - 3)
Pool B
 CAN - NZL 
7 - 2 (4 - 1)
Pool A
 CZE - GER 
3 - 6 (2 - 3)
Pool A
 RUS - SUI 
0 - 7 (0 - 5)
Pool A
 FRA - NED 
5 - 3 (1 - 2)
Pool B
 AUS - POL 
3 - 8 (2 - 4)
Pool B
 RSA - USA 
4 - 3 (1 - 0)
Pool B
 GER - SUI 
9 - 6 (4 - 3)
Pool A
 CZE - CAN 
5 - 5 (3 - 1)
Pool A
 RUS - NZL 
5 - 0 (1 - 0)
Pool A
 POL - RSA 
6 - 2 (3 - 2)
Pool B
 NED - AUS 
5 - 4 (2 - 2)
Pool B
 FRA - USA 
6 - 2 (2 - 1)
Pool B
 SUI - NZL 
11 - 2 (5 - 1)
Pool A
 RUS - CZE 
2 - 11 (2 - 6)
Pool A
 RSA - AUS 
4 - 4 (3 - 1)
Pool B
 USA - NED 
1 - 11 (1 - 7)
Pool B
 POL - FRA 
4 - 5 (2 - 3)
Pool B
 GER - CAN 
11 - 4 (6 - 2)
Pool A
 NZL - USA 
5 - 5 (2 - 1) (2 - 3 PS)
Final 11-12
 RUS - RSA 
8 - 3 (5 - 2)
Final 9-10
 POL - SUI 
6 - 5 (4 - 2)
Semi final
 GER - FRA 
4 - 2 (2 - 0)
Semi final
 CZE - AUS 
4 - 6 (3 - 1)
Final 7-8
 CAN - NED 
4 - 4 (3 - 3) (3 - 4 PS)
Final 5-6
 SUI - FRA 
6 - 8 (2 - 1)
Final 3-4
 POL - GER 
1 - 7 (1 - 5)
Final 1-2
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Technical Delegate CAMPBELL Martin SCO FIH
Technical Officer WOODS Allan USA FIH
Technical Officer CONRADI Guenther GER FIH
Technical Officer STECKELBRUCK Harald GER FIH
Technical Officer RIEMERSMA Japik NED FIH
Judge VYMAZAL Jan CZE FIH
Judge DAKINIEWICZ Cyril AUS FIH
Judge von LIVONIUS Dagmar GER FIH
Judge BRACA Guido ITA FIH
Umpire SIMPSON Steve USA FIH
Umpire WOLTER Richard GER FIH
Umpire TEIXEIRA Pedro POR FIH
Umpire STAPPAERTS Jean-Francois BEL FIH
Umpire BLASCH Christian GER FIH
Umpire SCHELLEKENS Philip NED FIH
Umpire SANDHU Mark AUS FIH
Umpire O'CONNOR Ray IRL FIH
Umpire LEIPER David SCO FIH
Umpire EHLERS Henrik DEN FIH
Umpire DOBRITZHOFER Andreas AUT FIH
Umpire BROWN Jeff (Dr.) NZL FIH
Umpire BROOKS Stephen ENG FIH
Umpire REQUENA Juan Manuel ESP FIH
Appointments
2003-02-05 2003-02-05 2003-02-05 2003-02-05 2003-02-05 2003-02-05 2003-02-05 2003-02-05 2003-02-05 2003-02-05
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
1 SUI v CZE (Pool A)
09:00:00
O'CONNOR Ray (IRL) TEIXEIRA Pedro (POR) CONRADI Guenther (GER) RIEMERSMA Japik (NED)
EHLERS Henrik (DEN)  
2 NZL v GER (Pool A)
10:05:00
SCHELLEKENS Philip (NED) REQUENA Juan Manuel (ESP) BRACA Guido (ITA) WOODS Allan (USA)
SANDHU Mark (AUS)  
3 RUS v CAN (Pool A)
11:10:00
LEIPER David (SCO) STAPPAERTS Jean-Francois (BEL) von LIVONIUS Dagmar (GER) STECKELBRUCK Harald (GER)
DOBRITZHOFER Andreas (AUT)  
4 NED v RSA (Pool B)
12:15:00
BLASCH Christian (GER) BROOKS Stephen (ENG) VYMAZAL Jan (CZE) CONRADI Guenther (GER)
TEIXEIRA Pedro (POR)  
5 POL v USA (Pool B)
13:30:00
REQUENA Juan Manuel (ESP) SCHELLEKENS Philip (NED) DAKINIEWICZ Cyril (AUS) RIEMERSMA Japik (NED)
STAPPAERTS Jean-Francois (BEL)  
6 AUS v FRA (Pool B)
14:35:00
WOLTER Richard (GER) BLASCH Christian (GER) von LIVONIUS Dagmar (GER) WOODS Allan (USA)
BROWN Jeff (Dr.) (NZL)  
7 CAN v SUI (Pool A)
15:40:00
BROOKS Stephen (ENG) LEIPER David (SCO) CONRADI Guenther (GER) BRACA Guido (ITA)
SIMPSON Steve (USA)  
8 CZE v NZL (Pool A)
16:45:00
TEIXEIRA Pedro (POR) SANDHU Mark (AUS) von LIVONIUS Dagmar (GER) STECKELBRUCK Harald (GER)
DOBRITZHOFER Andreas (AUT)  
9 NED v POL (Pool B)
17:50:00
EHLERS Henrik (DEN) BROOKS Stephen (ENG) DAKINIEWICZ Cyril (AUS) WOODS Allan (USA)
WOLTER Richard (GER)  
10 GER v RUS (Pool A)
21:00:00
STAPPAERTS Jean-Francois (BEL) SIMPSON Steve (USA) VYMAZAL Jan (CZE) RIEMERSMA Japik (NED)
O'CONNOR Ray (IRL)  
2003-02-06 2003-02-06 2003-02-06 2003-02-06 2003-02-06 2003-02-06 2003-02-06 2003-02-06 2003-02-06 2003-02-06
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
11 RSA v FRA (Pool B)
08:30:00
REQUENA Juan Manuel (ESP) EHLERS Henrik (DEN) DAKINIEWICZ Cyril (AUS) STECKELBRUCK Harald (GER)
LEIPER David (SCO)  
12 USA v AUS (Pool B)
09:35:00
BLASCH Christian (GER) BROWN Jeff (Dr.) (NZL) von LIVONIUS Dagmar (GER) RIEMERSMA Japik (NED)
DOBRITZHOFER Andreas (AUT)  
13 CAN v NZL (Pool A)
10:40:00
SANDHU Mark (AUS) SIMPSON Steve (USA) CONRADI Guenther (GER) VYMAZAL Jan (CZE)
O'CONNOR Ray (IRL)  
14 CZE v GER (Pool A)
11:45:00
EHLERS Henrik (DEN) REQUENA Juan Manuel (ESP) BRACA Guido (ITA) WOODS Allan (USA)
BROOKS Stephen (ENG)  
15 RUS v SUI (Pool A)
13:00:00
SCHELLEKENS Philip (NED) DOBRITZHOFER Andreas (AUT) DAKINIEWICZ Cyril (AUS) RIEMERSMA Japik (NED)
STAPPAERTS Jean-Francois (BEL)  
16 FRA v NED (Pool B)
14:05:00
SIMPSON Steve (USA) BLASCH Christian (GER) BRACA Guido (ITA) STECKELBRUCK Harald (GER)
WOLTER Richard (GER)  
17 AUS v POL (Pool B)
15:10:00
TEIXEIRA Pedro (POR) WOLTER Richard (GER) VYMAZAL Jan (CZE) WOODS Allan (USA)
O'CONNOR Ray (IRL)  
18 RSA v USA (Pool B)
16:15:00
BROWN Jeff (Dr.) (NZL) SANDHU Mark (AUS) von LIVONIUS Dagmar (GER) CONRADI Guenther (GER)
BLASCH Christian (GER)  
19 GER v SUI (Pool A)
17:20:00
LEIPER David (SCO) BROOKS Stephen (ENG) DAKINIEWICZ Cyril (AUS) RIEMERSMA Japik (NED)
REQUENA Juan Manuel (ESP)  
20 CZE v CAN (Pool A)
18:30:00
WOLTER Richard (GER) O'CONNOR Ray (IRL) CONRADI Guenther (GER) BRACA Guido (ITA)
SCHELLEKENS Philip (NED)  
2003-02-07 2003-02-07 2003-02-07 2003-02-07 2003-02-07 2003-02-07 2003-02-07 2003-02-07 2003-02-07 2003-02-07
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
21 RUS v NZL (Pool A)
09:30:00
BROOKS Stephen (ENG) SCHELLEKENS Philip (NED) BRACA Guido (ITA) von LIVONIUS Dagmar (GER)
BLASCH Christian (GER)  
22 POL v RSA (Pool B)
10:35:00
SIMPSON Steve (USA) DOBRITZHOFER Andreas (AUT) VYMAZAL Jan (CZE) RIEMERSMA Japik (NED)
STAPPAERTS Jean-Francois (BEL)  
23 NED v AUS (Pool B)
11:40:00
EHLERS Henrik (DEN) WOLTER Richard (GER) CONRADI Guenther (GER) WOODS Allan (USA)
TEIXEIRA Pedro (POR)  
24 FRA v USA (Pool B)
12:45:00
SANDHU Mark (AUS) LEIPER David (SCO) DAKINIEWICZ Cyril (AUS) STECKELBRUCK Harald (GER)
SCHELLEKENS Philip (NED)  
25 SUI v NZL (Pool A)
14:00:00
DOBRITZHOFER Andreas (AUT) O'CONNOR Ray (IRL) VYMAZAL Jan (CZE) BRACA Guido (ITA)
SIMPSON Steve (USA)  
26 RUS v CZE (Pool A)
15:05:00
WOLTER Richard (GER) STAPPAERTS Jean-Francois (BEL) CONRADI Guenther (GER) RIEMERSMA Japik (NED)
REQUENA Juan Manuel (ESP)  
27 RSA v AUS (Pool B)
16:10:00
BROWN Jeff (Dr.) (NZL) O'CONNOR Ray (IRL) WOODS Allan (USA) von LIVONIUS Dagmar (GER)
EHLERS Henrik (DEN)  
28 USA v NED (Pool B)
17:15:00
BROOKS Stephen (ENG) TEIXEIRA Pedro (POR) STECKELBRUCK Harald (GER) DAKINIEWICZ Cyril (AUS)
BLASCH Christian (GER)  
29 POL v FRA (Pool B)
18:30:00
SCHELLEKENS Philip (NED) BROWN Jeff (Dr.) (NZL) CONRADI Guenther (GER) VYMAZAL Jan (CZE)
STAPPAERTS Jean-Francois (BEL)  
30 GER v CAN (Pool A)
20:00:00
LEIPER David (SCO) EHLERS Henrik (DEN) BRACA Guido (ITA) WOODS Allan (USA)
O'CONNOR Ray (IRL)