Indoor Hockey World Cup 2018 (Women)

Berlin (GER)

7 - 11 Feb 2018

Local Time 2019-02-16 18:57:39

 UKR - AUS 
4 - 3 (1 - 2)
Pool B
 POL - KAZ 
4 - 1 (2 - 0)
Pool A
 NED - SUI 
5 - 2 (2 - 0)
Pool A
 BLR - USA 
4 - 1 (1 - 1)
Pool A
 GER - RUS 
8 - 1 (3 - 1)
Pool B
 CZE - NAM 
6 - 2 (5 - 0)
Pool B
 POL - USA 
1 - 1 (1 - 0)
Pool A
 NED - KAZ 
7 - 0 (2 - 0)
Pool A
 SUI - BLR 
1 - 5 (0 - 2)
Pool A
 CZE - AUS 
1 - 2 (1 - 1)
Pool B
 GER - NAM 
12 - 0 (4 - 0)
Pool B
 RUS - UKR 
4 - 6 (2 - 2)
Pool B
 RUS - CZE 
1 - 3 (0 - 2)
Pool B
 BLR - NED 
1 - 4 (1 - 1)
Pool A
 USA - KAZ 
7 - 2 (3 - 0)
Pool A
 SUI - POL 
3 - 1 (1 - 0)
Pool A
 UKR - GER 
0 - 6 (0 - 2)
Pool B
 AUS - NAM 
3 - 3 (1 - 1)
Pool B
 POL - NED 
3 - 4 (1 - 2)
Pool A
 USA - SUI 
1 - 3 (0 - 1)
Pool A
 KAZ - BLR 
0 - 8 (0 - 4)
Pool A
 AUS - RUS 
2 - 1 (1 - 1)
Pool B
 CZE - GER 
1 - 2 (0 - 1)
Pool B
 NAM - UKR 
3 - 2 (1 - 0)
Pool B
 NED - USA 
8 - 4 (3 - 2)
Pool A
 UKR - CZE 
2 - 1 (1 - 0)
Pool B
 NAM - RUS 
5 - 5 (2 - 1)
Pool B
 KAZ - SUI 
0 - 4 (0 - 1)
Pool A
 GER - AUS 
2 - 2 (1 - 0)
Pool B
 BLR - POL 
2 - 1 (1 - 1)
Pool A
 BLR - AUS 
5 - 2 (2 - 2)
QF
 UKR - SUI 
8 - 3 (3 - 2)
QF
 GER - POL 
3 - 1 (2 - 0)
QF
 KAZ - RUS 
1 - 7 (1 - 3)
11th/12th Place
 NED - CZE 
8 - 3 (4 - 0)
QF
 USA - NAM 
5 - 5 (3 - 1) (0 - 1 SO)
9th/10th Place
 NED - UKR 
6 - 1 (4 - 0)
Semi Final
 BLR - GER 
2 - 3 (1 - 1)
Semi Final
 UKR - BLR 
1 - 2 (1 - 1)
Bronze Medal
 NED - GER 
1 - 2 (0 - 0)
Final
Standings
Team World Ranking Standing
Germany 2 1
Netherlands 1 2
Belarus 5 3
Ukraine 7 4
Switzerland 19 5
Australia 8 6
Czech Republic 3 7
Poland 4 8
Namibia 14 9
United States 20 10
Russia 17 11
Kazakhstan 12 12
R Team GP W D L GD P
1 Netherlands 5 5 0 0 18 15
2 Belarus 5 4 0 1 13 12
3 Switzerland 5 3 0 2 1 9
4 Poland 5 1 1 3 -1 4
5 United States 5 1 1 3 -4 4
6 Kazakhstan 5 0 0 5 -27 0
R Team GP W D L GD P
1 Germany 5 4 1 0 26 13
2 Ukraine 5 3 0 2 -3 9
3 Australia 5 2 2 1 1 8
4 Czech Republic 5 2 0 3 3 6
5 Namibia 5 1 2 2 -15 5
6 Russia 5 0 1 4 -12 1
Matches
16 Feb
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
11 Feb
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
13:30 NED - GER Final 1 - 2 (0 - 0) Official Hall 1
10:30 UKR - BLR Bronze Medal 1 - 2 (1 - 1) Official Hall 1
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
Statistics
Player Team FG PC PS Goals
CORMACK Kiana-Che NAM 4 4 1 9
VORUSHYLO Yana UKR 6 3 0 9
RYBACHA Marlena POL 0 8 0 8
van WIJK Lieke NED 0 7 1 8
WÄLTI Stephanie SUI 2 6 0 8
BARHAM Mary USA 7 0 0 7
ZWINKELS Donja NED 7 0 0 7
ALTENBURG Lisa GER 6 0 0 6
BORISOVA Valeriia RUS 5 0 1 6
LEHOVCOVA Adela CZE 1 5 0 6
View All
Name Code FG PC PS Goals
Netherlands NED 26 16 1 43
Germany GER 25 12 1 38
Belarus BLR 19 10 0 29
Ukraine UKR 19 5 0 24
Russia RUS 15 3 1 19
United States USA 16 3 0 19
Namibia NAM 10 6 2 18
Switzerland SUI 7 9 0 16
Czech Republic CZE 7 8 0 15
Australia AUS 6 7 1 14
Poland POL 2 9 0 11
Kazakhstan KAZ 3 1 0 4
Teams
Team Code World Ranking Final Standing
Germany GER 2 1
Netherlands NED 1 2
Belarus BLR 5 3
Ukraine UKR 7 4
Switzerland SUI 19 5
Australia AUS 8 6
Czech Republic CZE 3 7
Poland POL 4 8
Namibia NAM 14 9
United States USA 20 10
Russia RUS 17 11
Kazakhstan KAZ 12 12
Awards
Award Player Team
Player of the Tournament ALTENBURG Lisa Germany
Goalkeeper of the Tournament HEERBAART Alexandra (GK) Netherlands
Leading Goalscorer CORMACK Kiana-Che Namibia
Leading Goalscorer VORUSHYLO Yana (C) Ukraine
Rising Player of the Tournament LORENZ Nike Germany

Match Listing
Match # Date/Time Details Scoreline Status Venue Actions
1 7 Feb 2018 09:00 UKR v AUS (Pool B) 4 - 3 (1 - 2) Official Hall 1 Report Lineup UKR Lineup AUS Statistics
2 7 Feb 2018 09:15 POL v KAZ (Pool A) 4 - 1 (2 - 0) Official Hall 2 Report Lineup POL Lineup KAZ Statistics
3 7 Feb 2018 10:10 NED v SUI (Pool A) 5 - 2 (2 - 0) Official Hall 1 Report Lineup NED Lineup SUI Statistics
4 7 Feb 2018 10:25 BLR v USA (Pool A) 4 - 1 (1 - 1) Official Hall 2 Report Lineup BLR Lineup USA Statistics
5 7 Feb 2018 11:20 GER v RUS (Pool B) 8 - 1 (3 - 1) Official Hall 1 Report Lineup GER Lineup RUS Statistics
6 7 Feb 2018 11:35 CZE v NAM (Pool B) 6 - 2 (5 - 0) Official Hall 2 Report Lineup CZE Lineup NAM Statistics
7 7 Feb 2018 16:00 POL v USA (Pool A) 1 - 1 (1 - 0) Official Hall 1 Report Lineup POL Lineup USA Statistics
8 7 Feb 2018 16:15 NED v KAZ (Pool A) 7 - 0 (2 - 0) Official Hall 2 Report Lineup NED Lineup KAZ Statistics
9 7 Feb 2018 17:10 SUI v BLR (Pool A) 1 - 5 (0 - 2) Official Hall 1 Report Lineup SUI Lineup BLR Statistics
10 7 Feb 2018 17:25 CZE v AUS (Pool B) 1 - 2 (1 - 1) Official Hall 2 Report Lineup CZE Lineup AUS Statistics
11 7 Feb 2018 18:20 GER v NAM (Pool B) 12 - 0 (4 - 0) Official Hall 1 Report Lineup GER Lineup NAM Statistics
12 7 Feb 2018 18:35 RUS v UKR (Pool B) 4 - 6 (2 - 2) Official Hall 2 Report Lineup RUS Lineup UKR Statistics
13 8 Feb 2018 09:00 RUS v CZE (Pool B) 1 - 3 (0 - 2) Official Hall 1 Report Lineup RUS Lineup CZE Statistics
14 8 Feb 2018 09:15 BLR v NED (Pool A) 1 - 4 (1 - 1) Official Hall 2 Report Lineup BLR Lineup NED Statistics
15 8 Feb 2018 10:10 USA v KAZ (Pool A) 7 - 2 (3 - 0) Official Hall 1 Report Lineup USA Lineup KAZ Statistics
16 8 Feb 2018 10:25 SUI v POL (Pool A) 3 - 1 (1 - 0) Official Hall 2 Report Lineup SUI Lineup POL Statistics
17 8 Feb 2018 11:20 UKR v GER (Pool B) 0 - 6 (0 - 2) Official Hall 1 Report Lineup UKR Lineup GER Statistics
18 8 Feb 2018 11:35 AUS v NAM (Pool B) 3 - 3 (1 - 1) Official Hall 2 Report Lineup AUS Lineup NAM Statistics
19 8 Feb 2018 16:00 POL v NED (Pool A) 3 - 4 (1 - 2) Official Hall 1 Report Lineup POL Lineup NED Statistics
20 8 Feb 2018 16:15 USA v SUI (Pool A) 1 - 3 (0 - 1) Official Hall 2 Report Lineup USA Lineup SUI Statistics
21 8 Feb 2018 17:10 KAZ v BLR (Pool A) 0 - 8 (0 - 4) Official Hall 1 Report Lineup KAZ Lineup BLR Statistics
22 8 Feb 2018 17:25 AUS v RUS (Pool B) 2 - 1 (1 - 1) Official Hall 2 Report Lineup AUS Lineup RUS Statistics
23 8 Feb 2018 18:20 CZE v GER (Pool B) 1 - 2 (0 - 1) Official Hall 1 Report Lineup CZE Lineup GER Statistics
24 8 Feb 2018 18:35 NAM v UKR (Pool B) 3 - 2 (1 - 0) Official Hall 2 Report Lineup NAM Lineup UKR Statistics
25 9 Feb 2018 13:00 NED v USA (Pool A) 8 - 4 (3 - 2) Official Hall 1 Report Lineup NED Lineup USA Statistics
26 9 Feb 2018 13:15 UKR v CZE (Pool B) 2 - 1 (1 - 0) Official Hall 2 Report Lineup UKR Lineup CZE Statistics
27 9 Feb 2018 14:10 NAM v RUS (Pool B) 5 - 5 (2 - 1) Official Hall 1 Report Lineup NAM Lineup RUS Statistics
28 9 Feb 2018 14:25 KAZ v SUI (Pool A) 0 - 4 (0 - 1) Official Hall 2 Report Lineup KAZ Lineup SUI Statistics
29 9 Feb 2018 15:20 GER v AUS (Pool B) 2 - 2 (1 - 0) Official Hall 1 Report Lineup GER Lineup AUS Statistics
30 9 Feb 2018 15:35 BLR v POL (Pool A) 2 - 1 (1 - 1) Official Hall 2 Report Lineup BLR Lineup POL Statistics
W33 10 Feb 2018 10:00 BLR v AUS (QF) 5 - 2 (2 - 2) Official Hall 1 Report Lineup BLR Lineup AUS Statistics
W32 10 Feb 2018 11:30 UKR v SUI (QF) 8 - 3 (3 - 2) Official Hall 1 Report Lineup UKR Lineup SUI Statistics
W34 10 Feb 2018 13:00 GER v POL (QF) 3 - 1 (2 - 0) Official Hall 1 Report Lineup GER Lineup POL Statistics
35 10 Feb 2018 13:30 KAZ v RUS (11th/12th Place) 1 - 7 (1 - 3) Official Hall 2 Report Lineup KAZ Lineup RUS Statistics
W31 10 Feb 2018 14:30 NED v CZE (QF) 8 - 3 (4 - 0) Official Hall 1 Report Lineup NED Lineup CZE Statistics
36 10 Feb 2018 15:00 USA v NAM (9th/10th Place) 5 - 5 (3 - 1) (0 - 1 SO) Official Hall 2 Report Lineup USA Lineup NAM Statistics
37 10 Feb 2018 19:30 NED v UKR (Semi Final) 6 - 1 (4 - 0) Official Hall 1 Report Lineup NED Lineup UKR Statistics
38 10 Feb 2018 21:00 BLR v GER (Semi Final) 2 - 3 (1 - 1) Official Hall 1 Report Lineup BLR Lineup GER Statistics
39 11 Feb 2018 10:30 UKR v BLR (Bronze Medal) 1 - 2 (1 - 1) Official Hall 1 Report Lineup UKR Lineup BLR Statistics
40 11 Feb 2018 13:30 NED v GER (Final) 1 - 2 (0 - 0) Official Hall 1 Report Lineup NED Lineup GER Statistics
Subject to the approval of the FIH, any match(es) may be rescheduled, including transfer from one hall to another, to accommodate spectators and/or commercial requirements.
The sequence of Quarter Finals will be determined after the pool matches have been completed.
The sequence of Semi Finals will be determined after the quarter finals have been completed.
Goal Scorers
Day 5 after 40 games played - February 11
FG - Field Goal, PC - Penalty Corner, PS - Penalty Stroke
Team # Player FG PC PS Goals
Namibia 5 CORMACK Kiana-Che 4 4 1 9
Ukraine 31 VORUSHYLO Yana 6 3 0 9
Poland 16 RYBACHA Marlena 0 8 0 8
Netherlands 4 van WIJK Lieke 0 7 1 8
Switzerland 15 WÄLTI Stephanie 2 6 0 8
United States 3 BARHAM Mary 7 0 0 7
Netherlands 5 ZWINKELS Donja 7 0 0 7
Germany 18 ALTENBURG Lisa 6 0 0 6
Russia 5 BORISOVA Valeriia 5 0 1 6
Czech Republic 13 LEHOVCOVA Adela 1 5 0 6
Belarus 11 MIKHEICHYK Yuliya 1 5 0 6
Germany 8 SCHRÖDER Anne 6 0 0 6
Netherlands 16 van NES Pien 0 6 0 6
Netherlands 2 van WIJK Kiki 6 0 0 6
Belarus 9 BATURA Ryta 0 5 0 5
Germany 21 HAUKE Franzisca 3 2 0 5
Germany 5 HUSE Viktoria 1 4 0 5
Ukraine 10 KHILKO Maryna 5 0 0 5
Germany 4 LORENZ Nike 1 3 1 5
Australia 9 WATSON Shelley 0 5 0 5
United States 4 ZANOLLI Corinne 5 0 0 5
Belarus 12 BAHUSHEVICH Sviatlana 4 0 0 4
Netherlands 12 de BAAT Noor 4 0 0 4
Czech Republic 15 HAKLOVA Barbora 2 2 0 4
Belarus 10 KURHANSKAYA Yuliya 4 0 0 4
Ukraine 7 PONOMARENKO Oksana 3 1 0 4
Russia 19 SADOVAIA Bogdana 2 2 0 4
Netherlands 17 van ERK Elin 4 0 0 4
Netherlands 10 VEEN Marijn 4 0 0 4
United States 5 CAMPBELL Ali 0 3 0 3
Russia 7 EROSHINA Svetlana 2 1 0 3
Namibia 12 HERMANUS Gillian 1 1 1 3
Namibia 10 MENGO Magreth 3 0 0 3
Germany 23 MÄVERS Marie 3 0 0 3
Belarus 17 NIKITSINA Maryna 3 0 0 3
Germany 22 PIEPER Cecile 2 1 0 3
Ukraine 11 SHEVCHENKO Yuliia 2 1 0 3
Germany 6 STEINDOR Luisa 1 2 0 3
Belarus 15 SYRAYEZHKA Nastassia 3 0 0 3
Australia 1 AUSTIN Lauren 1 0 1 2
Namibia 7 BOSHOFF Dure 2 0 0 2
Australia 4 BOUCHER Tegan 2 0 0 2
Czech Republic 14 CAPOUCHOVA Renata 2 0 0 2
Australia 8 GRAY Kyah 0 2 0 2
Russia 6 KOROLEVA Kseniia 2 0 0 2
Czech Republic 2 LACINA Katerina 1 1 0 2
Netherlands 3 MOSCH Gabrielle 0 2 0 2
Russia 12 ORLOVA Antonina 2 0 0 2
United States 9 OROBONO Madison 2 0 0 2
Belarus 14 SILITSKAYA Nadzeya 2 0 0 2
Switzerland 6 STOMPS Sofie 1 1 0 2
Switzerland 23 TRÖSCH Tamara 2 0 0 2
Switzerland 5 WÄLTI Alexandra 0 2 0 2
Belarus 8 BELAVUSAVA Darya 1 0 0 1
Switzerland 13 BUGMANN Karin 1 0 0 1
Kazakhstan 13 CHEPKASSOVA Alissa 1 0 0 1
Russia 22 CHEPURNOVA Viktoriia 1 0 0 1
Kazakhstan 10 DOMASHNEVA Vera 1 0 0 1
Australia 7 FARRELL Lisa 1 0 0 1
Kazakhstan 15 GATAULINA Natalya 1 0 0 1
Switzerland 18 HAUSSENER Linda 1 0 0 1
Ukraine 22 HONCHARENKO Olha 1 0 0 1
Poland 4 KATERLA Amelia 1 0 0 1
Russia 16 KOLPAKOVA Anastasia 1 0 0 1
Czech Republic 11 MEJZLIKOVA Tereza 1 0 0 1
Australia 26 MURPHY Madeleine 1 0 0 1
Netherlands 8 MUYSELAAR Mila 0 1 0 1
Germany 14 MÜLLER-WIELAND Janne 1 0 0 1
Belarus 5 PAPKOVA Krestina 1 0 0 1
United States 10 POPPER Sammy 1 0 0 1
Netherlands 9 ROOSEN Fabienne 1 0 0 1
Kazakhstan 17 SABAZOVA Symbat 0 1 0 1
Germany 13 SCHLENKER Friderike 1 0 0 1
Ukraine 8 SHOKALENKO Kateryna 1 0 0 1
Poland 15 SLAWINSKA Paula 1 0 0 1
Australia 12 SOMERVILLE Karri 1 0 0 1
Ukraine 20 STETSENKO Viktoriia 1 0 0 1
Namibia 8 VENTER Marcia 0 1 0 1
Poland 19 WALASEK Oriana 0 1 0 1
United States 12 WIRTH Paityn 1 0 0 1
      155 89 6 250
Cards
Day 5 after 40 games played - February 11
Team # Player Red Yellow Green
Australia 1 AUSTIN Lauren 0 1 1
Australia 4 BOUCHER Tegan 0 1 0
Australia 6 McLEISH Emma 0 0 1
Australia 7 FARRELL Lisa 0 0 1
Australia 12 SOMERVILLE Karri 0 0 1
Belarus 8 BELAVUSAVA Darya 0 0 1
Belarus 11 MIKHEICHYK Yuliya 0 0 1
Belarus 12 BAHUSHEVICH Sviatlana 0 0 1
Belarus 15 SYRAYEZHKA Nastassia 0 1 0
Belarus 17 NIKITSINA Maryna 0 0 1
Czech Republic 2 LACINA Katerina 0 0 1
Czech Republic 3 KOLAROVA Anna 0 0 1
Czech Republic 5 REICHLOVA Jindriska 0 0 1
Czech Republic 10 KYNDLOVA Klara 0 0 1
Czech Republic 13 LEHOVCOVA Adela 0 0 2
Czech Republic 15 HAKLOVA Barbora 0 1 0
Germany 8 SCHRÖDER Anne 0 0 2
Germany 13 SCHLENKER Friderike 0 0 1
Germany 14 MÜLLER-WIELAND Janne 0 1 0
Kazakhstan 10 DOMASHNEVA Vera 0 0 2
Kazakhstan 15 GATAULINA Natalya 0 0 1
Kazakhstan 17 SABAZOVA Symbat 0 1 1
Namibia 2 DEYSEL Jocelle 0 1 0
Namibia 5 CORMACK Kiana-Che 0 1 3
Namibia 6 HOLZ Jeani 0 0 1
Namibia 7 BOSHOFF Dure 0 0 1
Namibia 8 VENTER Marcia 0 1 0
Namibia 10 MENGO Magreth 0 0 1
Namibia 12 HERMANUS Gillian 0 0 2
Netherlands 5 ZWINKELS Donja 0 0 1
Netherlands 8 MUYSELAAR Mila 0 0 1
Netherlands 17 van ERK Elin 0 0 1
Poland 8 WIELOCH Joanna 0 0 2
Poland 11 WESSOLOWSKA Weronika 0 0 1
Poland 18 WISNIEWSKA Natalia 0 1 1
Poland 19 WALASEK Oriana 0 0 1
Russia 5 BORISOVA Valeriia 0 1 2
Russia 6 KOROLEVA Kseniia 0 0 1
Russia 7 EROSHINA Svetlana 0 1 0
Russia 14 EVSYUKOVA Alina 0 1 0
Russia 15 LEONOVA Aleksandra 0 1 0
Russia 19 SADOVAIA Bogdana 0 0 4
Switzerland 6 STOMPS Sofie 0 0 1
Switzerland 15 WÄLTI Stephanie 0 0 1
Switzerland 18 HAUSSENER Linda 0 1 0
Switzerland 19 STÜHLINGER Julia 0 0 1
Ukraine 5 MOROZ Yevheniya 0 0 1
Ukraine 6 KERNOZ Yevheniya 0 1 0
Ukraine 8 SHOKALENKO Kateryna 0 0 1
Ukraine 10 KHILKO Maryna 0 0 1
Ukraine 31 VORUSHYLO Yana 0 0 2
United States 3 BARHAM Mary 0 1 1
United States 5 CAMPBELL Ali 0 0 1
United States 9 OROBONO Madison 0 0 1
      0 17 55
Teams
Team Code World Ranking Final Standing
Germany GER 2 1
Netherlands NED 1 2
Belarus BLR 5 3
Ukraine UKR 7 4
Switzerland SUI 19 5
Australia AUS 8 6
Czech Republic CZE 3 7
Poland POL 4 8
Namibia NAM 14 9
United States USA 20 10
Russia RUS 17 11
Kazakhstan KAZ 12 12
Pool Standings

Pool A

Day 5 after 40 games played - February 11
Points awarded for Wins: 3, Draws: 1, Losses: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Netherlands 5 5 0 0 28 10 18 15
2 Belarus 5 4 0 1 20 7 13 12
3 Switzerland 5 3 0 2 13 12 1 9
4 Poland 5 1 1 3 10 11 -1 4
5 United States 5 1 1 3 14 18 -4 4
6 Kazakhstan 5 0 0 5 3 30 -27 0

Pool B

Day 5 after 40 games played - February 11
Points awarded for Wins: 3, Draws: 1, Losses: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Germany 5 4 1 0 30 4 26 13
2 Ukraine 5 3 0 2 14 17 -3 9
3 Australia 5 2 2 1 12 11 1 8
4 Czech Republic 5 2 0 3 12 9 3 6
5 Namibia 5 1 2 2 13 28 -15 5
6 Russia 5 0 1 4 12 24 -12 1
Officials
Appointment Name Country Appointed By
FIH Representative GREEN Michael (Dr.) GER FIH
Technical Delegate FUERST Elisabeth AUT FIH
Assistant Technical Delegate COLLIER David ENG FIH
Technical Official BENNETT Sarah ZIM FIH
Technical Official BROWN Jeff (Dr.) NZL FIH
Technical Official DECKENBROCK Christian GER FIH
Technical Official DELLA MATTIA Adrian ARG FIH
Technical Official FADELE Samuel NGR FIH
Technical Official KOSHIKO Ryuichi JPN FIH
Technical Official LISKAUSKIENE Jolanta LTU FIH
Technical Official MONAGHAN Martin SCO FIH
Technical Official PENNYCOOK Jo ENG FIH
Technical Official RANKIN Nicola NZL FIH
Technical Official SAPARI Rilaini SGP FIH
Technical Official SCHWEDE Sonja GER FIH
Medical Officer MÜLLER-EISING Wiebke (Dr.) GER FIH
Medical Officer ROLLE Udo (Prof.) GER FIH
Umpires Manager KNIPE Louise ENG FIH
Umpires Manager STEWART Wendy CAN FIH
Umpire ALVES Karine FRA FIH
Umpire BAGDANSKIENE Vilma LTU FIH
Umpire CARROLL Emily AUS FIH
Umpire DRUIJTS Claire NED FIH
Umpire ESKINA Elena RUS FIH
Umpire FAIAS Ana POR FIH
Umpire GIDDENS Maggie USA FIH
Umpire KITTITEERASOPON Ornpimol THA FIH
Umpire MEISTER Michelle GER FIH
Umpire SCHMITZ Gabriele GER FIH
Umpire WILLIAMS Rachel ENG FIH
Umpire WILSON Sarah SCO FIH
Appointments
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
1 UKR v AUS (Pool B)
09:00:00
DRUIJTS Claire (NED) ALVES Karine (FRA) BROWN Jeff (Dr.) (NZL) SCHWEDE Sonja (GER)
GIDDENS Maggie (USA) FADELE Samuel (NGR)  
2 POL v KAZ (Pool A)
09:15:00
SCHMITZ Gabriele (GER) WILLIAMS Rachel (ENG) DELLA MATTIA Adrian (ARG) BENNETT Sarah (ZIM)
ESKINA Elena (RUS) SAPARI Rilaini (SGP)  
3 NED v SUI (Pool A)
10:10:00
WILSON Sarah (SCO) BAGDANSKIENE Vilma (LTU) KOSHIKO Ryuichi (JPN) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)
CARROLL Emily (AUS) MONAGHAN Martin (SCO)  
4 BLR v USA (Pool A)
10:25:00
MEISTER Michelle (GER) DRUIJTS Claire (NED) RANKIN Nicola (NZL) SCHWEDE Sonja (GER)
KITTITEERASOPON Ornpimol (THA) BROWN Jeff (Dr.) (NZL)  
5 GER v RUS (Pool B)
11:20:00
FAIAS Ana (POR) GIDDENS Maggie (USA) FADELE Samuel (NGR) PENNYCOOK Jo (ENG)
WILLIAMS Rachel (ENG) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)  
6 CZE v NAM (Pool B)
11:35:00
ALVES Karine (FRA) SCHMITZ Gabriele (GER) KOSHIKO Ryuichi (JPN) SCHWEDE Sonja (GER)
BAGDANSKIENE Vilma (LTU) SAPARI Rilaini (SGP)  
7 POL v USA (Pool A)
16:00:00
BAGDANSKIENE Vilma (LTU) ESKINA Elena (RUS) FADELE Samuel (NGR) SCHWEDE Sonja (GER)
CARROLL Emily (AUS) PENNYCOOK Jo (ENG)  
8 NED v KAZ (Pool A)
16:15:00
MEISTER Michelle (GER) KITTITEERASOPON Ornpimol (THA) MONAGHAN Martin (SCO) BENNETT Sarah (ZIM)
FAIAS Ana (POR) RANKIN Nicola (NZL)  
9 SUI v BLR (Pool A)
17:10:00
WILLIAMS Rachel (ENG) CARROLL Emily (AUS) DELLA MATTIA Adrian (ARG) SCHWEDE Sonja (GER)
SCHMITZ Gabriele (GER) SAPARI Rilaini (SGP)  
10 CZE v AUS (Pool B)
17:25:00
WILSON Sarah (SCO) MEISTER Michelle (GER) BROWN Jeff (Dr.) (NZL) PENNYCOOK Jo (ENG)
ESKINA Elena (RUS) BENNETT Sarah (ZIM)  
11 GER v NAM (Pool B)
18:20:00
GIDDENS Maggie (USA) FAIAS Ana (POR) MONAGHAN Martin (SCO) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)
KITTITEERASOPON Ornpimol (THA) RANKIN Nicola (NZL)  
12 RUS v UKR (Pool B)
18:35:00
ALVES Karine (FRA) WILSON Sarah (SCO) DELLA MATTIA Adrian (ARG) SCHWEDE Sonja (GER)
DRUIJTS Claire (NED) KOSHIKO Ryuichi (JPN)  
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
13 RUS v CZE (Pool B)
09:00:00
MEISTER Michelle (GER) WILSON Sarah (SCO) BROWN Jeff (Dr.) (NZL) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)
WILLIAMS Rachel (ENG) BENNETT Sarah (ZIM)  
14 BLR v NED (Pool A)
09:15:00
SCHMITZ Gabriele (GER) ESKINA Elena (RUS) KOSHIKO Ryuichi (JPN) SCHWEDE Sonja (GER)
BAGDANSKIENE Vilma (LTU) MONAGHAN Martin (SCO)  
15 USA v KAZ (Pool A)
10:10:00
FAIAS Ana (POR) KITTITEERASOPON Ornpimol (THA) DELLA MATTIA Adrian (ARG) DECKENBROCK Christian (GER)
DRUIJTS Claire (NED) FADELE Samuel (NGR)  
16 SUI v POL (Pool A)
10:25:00
GIDDENS Maggie (USA) MEISTER Michelle (GER) PENNYCOOK Jo (ENG) SCHWEDE Sonja (GER)
CARROLL Emily (AUS) SAPARI Rilaini (SGP)  
17 UKR v GER (Pool B)
11:20:00
ALVES Karine (FRA) WILLIAMS Rachel (ENG) BROWN Jeff (Dr.) (NZL) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)
WILSON Sarah (SCO) BENNETT Sarah (ZIM)  
18 AUS v NAM (Pool B)
11:35:00
ESKINA Elena (RUS) BAGDANSKIENE Vilma (LTU) KOSHIKO Ryuichi (JPN) PENNYCOOK Jo (ENG)
KITTITEERASOPON Ornpimol (THA) SAPARI Rilaini (SGP)  
19 POL v NED (Pool A)
16:00:00
FAIAS Ana (POR) SCHMITZ Gabriele (GER) PENNYCOOK Jo (ENG) SCHWEDE Sonja (GER)
MEISTER Michelle (GER) KOSHIKO Ryuichi (JPN)  
20 USA v SUI (Pool A)
16:15:00
ESKINA Elena (RUS) DRUIJTS Claire (NED) DELLA MATTIA Adrian (ARG) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)
ALVES Karine (FRA) MONAGHAN Martin (SCO)  
21 KAZ v BLR (Pool A)
17:10:00
KITTITEERASOPON Ornpimol (THA) CARROLL Emily (AUS) FADELE Samuel (NGR) DECKENBROCK Christian (GER)
WILLIAMS Rachel (ENG) SAPARI Rilaini (SGP)  
22 AUS v RUS (Pool B)
17:25:00
GIDDENS Maggie (USA) ALVES Karine (FRA) BROWN Jeff (Dr.) (NZL) BENNETT Sarah (ZIM)
WILSON Sarah (SCO) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)  
23 CZE v GER (Pool B)
18:20:00
BAGDANSKIENE Vilma (LTU) FAIAS Ana (POR) DELLA MATTIA Adrian (ARG) PENNYCOOK Jo (ENG)
DRUIJTS Claire (NED) MONAGHAN Martin (SCO)  
24 NAM v UKR (Pool B)
18:35:00
CARROLL Emily (AUS) GIDDENS Maggie (USA) SAPARI Rilaini (SGP) SCHWEDE Sonja (GER)
SCHMITZ Gabriele (GER) FADELE Samuel (NGR)  
Locations

Max Schmelling Halle, (GER)

Max-Schmeling-Halle, 10437 Berlin, Germany
Appointments
  Day Matches Colours Umpires Technical
2018-02-07 12 12 / 12 36 / 36 36 / 36
2018-02-08 12 12 / 12 36 / 36 36 / 36
2018-02-09 6 6 / 6 18 / 18 18 / 18
2018-02-10 8 8 / 8 24 / 24 24 / 24
2018-02-11 2 2 / 2 6 / 6 6 / 6