Indoor Hockey World Cup 2018 (Men)

Berlin (GER)

7 - 11 Feb 2018

Local Time 2019-02-16 04:35:15

 GER - KAZ 
15 - 0 (11 - 0)
Pool A
 CZE - TTO 
7 - 2 (6 - 0)
Pool A
 RUS - RSA 
5 - 0 (2 - 0)
Pool B
 POL - AUS 
3 - 5 (0 - 3)
Pool A
 IRI - SUI 
5 - 1 (2 - 1)
Pool B
 AUT - BEL 
7 - 2 (2 - 1)
Pool B
 POL - TTO 
11 - 5 (2 - 3)
Pool A
 KAZ - CZE 
3 - 9 (2 - 4)
Pool A
 GER - AUS 
7 - 1 (3 - 1)
Pool A
 RUS - SUI 
1 - 3 (1 - 1)
Pool B
 AUT - RSA 
6 - 3 (2 - 1)
Pool B
 BEL - IRI 
3 - 3 (2 - 2)
Pool B
 CZE - GER 
5 - 6 (4 - 3)
Pool A
 KAZ - POL 
3 - 11 (1 - 5)
Pool A
 BEL - RUS 
4 - 5 (1 - 2)
Pool B
 SUI - RSA 
3 - 1 (3 - 0)
Pool B
 IRI - AUT 
3 - 3 (2 - 2)
Pool B
 TTO - AUS 
6 - 7 (3 - 5)
Pool A
 POL - GER 
3 - 6 (1 - 3)
Pool A
 RSA - IRI 
3 - 6 (2 - 1)
Pool B
 SUI - BEL 
0 - 2 (0 - 1)
Pool B
 RUS - AUT 
4 - 8 (2 - 5)
Pool B
 AUS - CZE 
2 - 2 (1 - 1)
Pool A
 TTO - KAZ 
6 - 4 (2 - 1)
Pool A
 IRI - RUS 
4 - 3 (1 - 2)
Pool B
 RSA - BEL 
2 - 8 (1 - 4)
Pool B
 AUS - KAZ 
6 - 1 (3 - 0)
Pool A
 AUT - SUI 
2 - 2 (1 - 1)
Pool B
 GER - TTO 
10 - 2 (3 - 1)
Pool A
 CZE - POL 
3 - 3 (2 - 2)
Pool A
 IRI - CZE 
2 - 2 (1 - 2) (2 - 1 SO)
QF
 AUT - POL 
2 - 1 (0 - 0)
QF
 GER - SUI 
3 - 0 (2 - 0)
QF
 AUS - BEL 
4 - 2 (2 - 0)
QF
 KAZ - RSA 
1 - 6 (0 - 2)
11th/12th Place
 TTO - RUS 
2 - 3 (1 - 2)
9th/10th Place
 GER - IRI 
6 - 2 (3 - 1)
Semi Final
 AUS - AUT 
1 - 2 (0 - 1)
Semi Final
 IRI - AUS 
5 - 0 (2 - 0)
Bronze Medal
 GER - AUT 
3 - 3 (2 - 1) (2 - 3 SO)
Final
Standings
Team World Ranking Standing
Austria 2 1
Germany 1 2
Iran 7 3
Australia 11 4
Czech Republic 6 5
Belgium 16 6
Poland 5 7
Switzerland 8 8
Russia 4 9
Trinidad & Tobago 18 10
South Africa 12 11
Kazakhstan 16 12
R Team GP W D L GD P
1 Germany 5 5 0 0 33 15
2 Australia 5 3 1 1 2 10
3 Czech Republic 5 2 2 1 10 8
4 Poland 5 2 1 2 9 7
5 Trinidad & Tobago 5 1 0 4 -18 3
6 Kazakhstan 5 0 0 5 -36 0
R Team GP W D L GD P
1 Austria 5 3 2 0 12 11
2 Iran 5 3 2 0 8 11
3 Belgium 5 2 1 2 2 7
4 Switzerland 5 2 1 2 -2 7
5 Russia 5 2 0 3 -1 6
6 South Africa 5 0 0 5 -19 0
Matches
16 Feb
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
11 Feb
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
15:00 GER - AUT Final 3 - 3 (2 - 1) (2 - 3 SO) Official Hall 1
12:00 IRI - AUS Bronze Medal 5 - 0 (2 - 0) Official Hall 1
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
Statistics
Player Team FG PC PS Goals
RÜHR Christopher GER 12 6 1 19
KÖRPER Michael AUT 7 8 2 17
NOROUZZADEH Reza IRI 8 5 3 16
MILTKAU Marco GER 10 1 0 11
KYNDL Jakub CZE 5 5 0 10
HAYES Jack AUS 8 1 0 9
WEIDE Philipp POL 6 3 0 9
PROSKURIAKOV Mikhail RUS 3 4 1 8
GRAMBUSCH Mats GER 5 2 0 7
PEHLKE Fabian GER 7 0 0 7
View All
Name Code FG PC PS Goals
Germany GER 42 13 1 56
Austria AUT 19 12 2 33
Poland POL 22 10 0 32
Iran IRI 20 7 3 30
Czech Republic CZE 16 12 0 28
Australia AUS 20 6 0 26
Trinidad & Tobago TTO 14 7 2 23
Belgium BEL 12 8 1 21
Russia RUS 10 9 2 21
South Africa RSA 8 7 0 15
Kazakhstan KAZ 3 9 0 12
Switzerland SUI 4 5 0 9
Teams
Team Code World Ranking Final Standing
Austria AUT 2 1
Germany GER 1 2
Iran IRI 7 3
Australia AUS 11 4
Czech Republic CZE 6 5
Belgium BEL 16 6
Poland POL 5 7
Switzerland SUI 8 8
Russia RUS 4 9
Trinidad & Tobago TTO 18 10
South Africa RSA 12 11
Kazakhstan KAZ 16 12
Awards
Award Player Team
Player of the Tournament RÜHR Christopher Germany
Goalkeeper of the Tournament HATAMINEJAD Sasan (GK) Iran
Rising Player of the Tournament UNTERKIRCHER Fabian Austria

Match Listing
Match # Date/Time Details Scoreline Status Venue Actions
1 7 Feb 2018 12:30 GER v KAZ (Pool A) 15 - 0 (11 - 0) Official Hall 1 Report Lineup GER Lineup KAZ Statistics
2 7 Feb 2018 12:45 CZE v TTO (Pool A) 7 - 2 (6 - 0) Official Hall 2 Report Lineup CZE Lineup TTO Statistics
3 7 Feb 2018 13:40 RUS v RSA (Pool B) 5 - 0 (2 - 0) Official Hall 1 Report Lineup RUS Lineup RSA Statistics
4 7 Feb 2018 13:55 POL v AUS (Pool A) 3 - 5 (0 - 3) Official Hall 2 Report Lineup POL Lineup AUS Statistics
5 7 Feb 2018 14:50 IRI v SUI (Pool B) 5 - 1 (2 - 1) Official Hall 1 Report Lineup IRI Lineup SUI Statistics
6 7 Feb 2018 15:05 AUT v BEL (Pool B) 7 - 2 (2 - 1) Official Hall 2 Report Lineup AUT Lineup BEL Statistics
7 7 Feb 2018 19:30 POL v TTO (Pool A) 11 - 5 (2 - 3) Official Hall 1 Report Lineup POL Lineup TTO Statistics
8 7 Feb 2018 19:45 KAZ v CZE (Pool A) 3 - 9 (2 - 4) Official Hall 2 Report Lineup KAZ Lineup CZE Statistics
9 7 Feb 2018 20:40 GER v AUS (Pool A) 7 - 1 (3 - 1) Official Hall 1 Report Lineup GER Lineup AUS Statistics
10 7 Feb 2018 20:55 RUS v SUI (Pool B) 1 - 3 (1 - 1) Official Hall 2 Report Lineup RUS Lineup SUI Statistics
11 7 Feb 2018 21:50 AUT v RSA (Pool B) 6 - 3 (2 - 1) Official Hall 1 Report Lineup AUT Lineup RSA Statistics
12 7 Feb 2018 22:05 BEL v IRI (Pool B) 3 - 3 (2 - 2) Official Hall 2 Report Lineup BEL Lineup IRI Statistics
13 8 Feb 2018 12:30 CZE v GER (Pool A) 5 - 6 (4 - 3) Official Hall 1 Report Lineup CZE Lineup GER Statistics
14 8 Feb 2018 12:45 KAZ v POL (Pool A) 3 - 11 (1 - 5) Official Hall 2 Report Lineup KAZ Lineup POL Statistics
15 8 Feb 2018 13:40 BEL v RUS (Pool B) 4 - 5 (1 - 2) Official Hall 1 Report Lineup BEL Lineup RUS Statistics
16 8 Feb 2018 13:55 SUI v RSA (Pool B) 3 - 1 (3 - 0) Official Hall 2 Report Lineup SUI Lineup RSA Statistics
17 8 Feb 2018 14:50 IRI v AUT (Pool B) 3 - 3 (2 - 2) Official Hall 1 Report Lineup IRI Lineup AUT Statistics
18 8 Feb 2018 15:05 TTO v AUS (Pool A) 6 - 7 (3 - 5) Official Hall 2 Report Lineup TTO Lineup AUS Statistics
19 8 Feb 2018 19:30 POL v GER (Pool A) 3 - 6 (1 - 3) Official Hall 1 Report Lineup POL Lineup GER Statistics
20 8 Feb 2018 19:45 RSA v IRI (Pool B) 3 - 6 (2 - 1) Official Hall 2 Report Lineup RSA Lineup IRI Statistics
21 8 Feb 2018 20:40 SUI v BEL (Pool B) 0 - 2 (0 - 1) Official Hall 1 Report Lineup SUI Lineup BEL Statistics
22 8 Feb 2018 20:55 RUS v AUT (Pool B) 4 - 8 (2 - 5) Official Hall 2 Report Lineup RUS Lineup AUT Statistics
23 8 Feb 2018 21:50 AUS v CZE (Pool A) 2 - 2 (1 - 1) Official Hall 1 Report Lineup AUS Lineup CZE Statistics
24 8 Feb 2018 22:05 TTO v KAZ (Pool A) 6 - 4 (2 - 1) Official Hall 2 Report Lineup TTO Lineup KAZ Statistics
25 9 Feb 2018 09:30 IRI v RUS (Pool B) 4 - 3 (1 - 2) Official Hall 1 Report Lineup IRI Lineup RUS Statistics
26 9 Feb 2018 09:45 RSA v BEL (Pool B) 2 - 8 (1 - 4) Official Hall 2 Report Lineup RSA Lineup BEL Statistics
27 9 Feb 2018 10:40 AUS v KAZ (Pool A) 6 - 1 (3 - 0) Official Hall 1 Report Lineup AUS Lineup KAZ Statistics
28 9 Feb 2018 10:55 AUT v SUI (Pool B) 2 - 2 (1 - 1) Official Hall 2 Report Lineup AUT Lineup SUI Statistics
29 9 Feb 2018 11:50 GER v TTO (Pool A) 10 - 2 (3 - 1) Official Hall 1 Report Lineup GER Lineup TTO Statistics
30 9 Feb 2018 12:05 CZE v POL (Pool A) 3 - 3 (2 - 2) Official Hall 2 Report Lineup CZE Lineup POL Statistics
M32 9 Feb 2018 17:00 IRI v CZE (QF) 2 - 2 (1 - 2) (2 - 1 SO) Official Hall 1 Report Lineup IRI Lineup CZE Statistics
M34 9 Feb 2018 18:30 AUT v POL (QF) 2 - 1 (0 - 0) Official Hall 1 Report Lineup AUT Lineup POL Statistics
M31 9 Feb 2018 20:00 GER v SUI (QF) 3 - 0 (2 - 0) Official Hall 1 Report Lineup GER Lineup SUI Statistics
M33 9 Feb 2018 21:30 AUS v BEL (QF) 4 - 2 (2 - 0) Official Hall 1 Report Lineup AUS Lineup BEL Statistics
35 10 Feb 2018 10:30 KAZ v RSA (11th/12th Place) 1 - 6 (0 - 2) Official Hall 2 Report Lineup KAZ Lineup RSA Statistics
36 10 Feb 2018 12:00 TTO v RUS (9th/10th Place) 2 - 3 (1 - 2) Official Hall 2 Report Lineup TTO Lineup RUS Statistics
M37 10 Feb 2018 16:30 GER v IRI (Semi Final) 6 - 2 (3 - 1) Official Hall 1 Report Lineup GER Lineup IRI Statistics
M38 10 Feb 2018 18:00 AUS v AUT (Semi Final) 1 - 2 (0 - 1) Official Hall 1 Report Lineup AUS Lineup AUT Statistics
39 11 Feb 2018 12:00 IRI v AUS (Bronze Medal) 5 - 0 (2 - 0) Official Hall 1 Report Lineup IRI Lineup AUS Statistics
40 11 Feb 2018 15:00 GER v AUT (Final) 3 - 3 (2 - 1) (2 - 3 SO) Official Hall 1 Report Lineup GER Lineup AUT Statistics
Subject to the approval of the FIH, any match(es) may be rescheduled, including transfer from one hall to another, to accommodate spectators and/or commercial requirements.
The sequence of Quarter Finals will be determined after the pool matches have been completed.
The sequence of Semi Finals will be determined after the quarter finals have been completed.
Goal Scorers
Day 5 after 40 games played - February 11
FG - Field Goal, PC - Penalty Corner, PS - Penalty Stroke
Team # Player FG PC PS Goals
Germany 17 RÜHR Christopher 12 6 1 19
Austria 9 KÖRPER Michael 7 8 2 17
Iran 10 NOROUZZADEH Reza 8 5 3 16
Germany 22 MILTKAU Marco 10 1 0 11
Czech Republic 14 KYNDL Jakub 5 5 0 10
Australia 4 HAYES Jack 8 1 0 9
Poland 10 WEIDE Philipp 6 3 0 9
Russia 5 PROSKURIAKOV Mikhail 3 4 1 8
Germany 3 GRAMBUSCH Mats 5 2 0 7
Germany 23 PEHLKE Fabian 7 0 0 7
Belgium 27 BOON Tom 0 5 1 6
Poland 7 GÓRNY Tomasz 6 0 0 6
Poland 13 MIKULA Artur 4 2 0 6
Austria 13 STANZL Benjamin 4 2 0 6
Iran 9 TAHERIRAD Navid 4 2 0 6
Trinidad & Tobago 9 TOUSSAINT Akim 4 2 0 6
South Africa 2 FAIRWEATHER Matthew 0 5 0 5
Russia 10 GOLUBEV Pavel 3 2 0 5
Germany 6 HÄNER Martin 1 4 0 5
Switzerland 9 MORARD Yves 2 3 0 5
Trinidad & Tobago 18 PIERRE Mickell 5 0 0 5
Belgium 9 PLENNEVAUX Maxime 4 1 0 5
Czech Republic 5 PROCHÁZKA Tomas 1 4 0 5
Austria 6 UHER Dominic 3 2 0 5
Kazakhstan 1 URMANOV Daulet 0 5 0 5
Czech Republic 21 VACEK David 3 2 0 5
Belgium 25 DYKMANS Gaetan 4 0 0 4
Trinidad & Tobago 6 ECCLES Solomon 0 4 0 4
Australia 9 KNEE James 4 0 0 4
Australia 8 SECCULL Adam 0 4 0 4
Czech Republic 9 SEEMAN Martin 4 0 0 4
South Africa 21 EUSTICE Jethro 3 0 0 3
Russia 12 KORNILOV Anton 3 0 0 3
Kazakhstan 17 KOZHYM Nurbol 0 3 0 3
Czech Republic 17 PLOCHÝ Lukas 2 1 0 3
Poland 9 POLTASZEWSKI Mateusz 3 0 0 3
Australia 17 SHERREN Jake 3 0 0 3
Belgium 14 ZIMMER Tanguy 2 1 0 3
Germany 20 ZWICKER Martin 3 0 0 3
Iran 11 BEIRANVAND Behdad 2 0 0 2
Poland 27 BRATKOWSKI Pawel 0 2 0 2
Belgium 13 DEGROOTE Tom 1 1 0 2
Austria 5 EITENBERGER Sebastian 2 0 0 2
Trinidad & Tobago 10 EMMANUEL Kristien 2 0 0 2
Switzerland 15 FELLER Florian 0 2 0 2
Germany 13 HAUKE Tobias 2 0 0 2
South Africa 11 JONES Jarryd 2 0 0 2
Poland 23 KASPRZYK Michal 0 2 0 2
Poland 17 MAKOWSKI Krystian 1 1 0 2
Iran 6 NOORANIAN Hamid 2 0 0 2
Trinidad & Tobago 20 REYNOS Jordan 0 0 2 2
South Africa 26 ROSENBERG Reza 2 0 0 2
Australia 16 SUTHERLAND Troy 2 0 0 2
Kazakhstan 10 TASHKEYEV Yermek 2 0 0 2
Trinidad & Tobago 7 VIEIRA Jordan 1 1 0 2
Russia 28 ZAMALUTDINOV Ilfat 0 2 0 2
Russia 30 AGAFONTSEV Aleksandr 0 1 0 1
Iran 7 AROEI Abbas 1 0 0 1
Iran 4 ASNAASHARI Mohammad 1 0 0 1
Austria 7 BELE Alexander 1 0 0 1
Iran 8 BOHLOULI Mohsen 1 0 0 1
Australia 5 CAMPBELL Aidan 1 0 0 1
Belgium 10 CHARLIER Cédric 1 0 0 1
Trinidad & Tobago 19 DANIEL Shaquille 1 0 0 1
Trinidad & Tobago 4 de GANNES Aidan 1 0 0 1
Kazakhstan 20 DYUSSEBEKOV Yerkebulan 1 0 0 1
Switzerland 27 GREDER Martin 1 0 0 1
Austria 27 HASUN Xaver 1 0 0 1
Czech Republic 7 JAHODA Tomas 1 0 0 1
South Africa 27 JULIUS Ryan 1 0 0 1
Switzerland 7 KELLER Manuel 1 0 0 1
Russia 4 KURAEV Dmitrii 1 0 0 1
Russia 19 LOGINOV Iaroslav 0 0 1 1
Poland 22 MAJCHRZAK Karol 1 0 0 1
South Africa 15 MEA Mohamed 0 1 0 1
Australia 6 NOBLETT Luke 1 0 0 1
Australia 10 OGILVIE Heath 1 0 0 1
Germany 9 OTTE Alexander 1 0 0 1
South Africa 8 PATON Wade 0 1 0 1
Iran 5 SADI Behnam 1 0 0 1
Australia 7 SINCLAIR Thomas 0 1 0 1
Austria 15 STEYRER Florian 1 0 0 1
Kazakhstan 21 UZBEK Tilek 0 1 0 1
Germany 18 WEINKE Ferdinand 1 0 0 1
Poland 14 ZYWICZKA Bartosz 1 0 0 1
      190 105 11 306
Cards
Day 5 after 40 games played - February 11
Team # Player Red Yellow Green
Australia 4 HAYES Jack 0 0 1
Australia 6 NOBLETT Luke 0 0 1
Australia 7 SINCLAIR Thomas 0 0 1
Australia 16 SUTHERLAND Troy 0 0 1
Australia 17 SHERREN Jake 0 0 2
Austria 5 EITENBERGER Sebastian 0 0 2
Austria 7 BELE Alexander 0 1 0
Austria 9 KÖRPER Michael 0 0 2
Austria 13 STANZL Benjamin 0 0 1
Austria 19 STANZL Patrick 0 0 1
Belgium 3 GUCASSOFF Jeremy 0 0 1
Belgium 7 MARAITE Pierre Louis 0 1 0
Belgium 10 CHARLIER Cédric 0 0 1
Belgium 14 ZIMMER Tanguy 0 0 1
Belgium 15 JACOB Gilles 0 0 1
Czech Republic 5 PROCHÁZKA Tomas 0 0 1
Czech Republic 23 CAPOUCH Martin 0 0 2
Germany 6 HÄNER Martin 0 0 1
Germany 17 RÜHR Christopher 0 0 1
Germany 18 WEINKE Ferdinand 0 1 0
Iran 2 BAHRAMI Yaghoub 0 0 2
Iran 4 ASNAASHARI Mohammad 0 0 1
Iran 5 SADI Behnam 0 0 1
Iran 6 NOORANIAN Hamid 0 0 1
Iran 9 TAHERIRAD Navid 0 1 2
Iran 10 NOROUZZADEH Reza 0 0 2
Iran 11 BEIRANVAND Behdad 0 0 2
Kazakhstan 1 URMANOV Daulet 0 0 1
Kazakhstan 7 TOIBEKOV Meirlan 0 1 0
Kazakhstan 8 ZHOKENBAYEV Maxat 0 0 2
Kazakhstan 9 BEIBITOV Nurzhan 0 1 0
Kazakhstan 10 TASHKEYEV Yermek 0 1 0
Kazakhstan 11 YERKIN Almat 0 0 1
Kazakhstan 15 YELUBAYEV Aman 0 1 0
Kazakhstan 20 DYUSSEBEKOV Yerkebulan 0 0 1
Kazakhstan 21 UZBEK Tilek 0 2 2
Poland 7 GÓRNY Tomasz 0 0 1
Poland 10 WEIDE Philipp 0 0 2
Poland 14 ZYWICZKA Bartosz 0 0 1
Poland 17 MAKOWSKI Krystian 0 1 1
Poland 23 KASPRZYK Michal 0 0 1
South Africa 11 JONES Jarryd 0 0 2
South Africa 15 MEA Mohamed 0 1 0
South Africa 19 JONES Robin 0 0 1
Russia 4 KURAEV Dmitrii 0 0 1
Russia 10 GOLUBEV Pavel 0 1 2
Russia 14 KHAIRULLIN Marat 0 0 2
Russia 24 KOSTAREV Sergei 0 0 1
Russia 28 ZAMALUTDINOV Ilfat 0 0 1
Russia 30 AGAFONTSEV Aleksandr 0 0 1
Switzerland 4 MÜLLER Patrick 0 0 2
Switzerland 17 STOMPS Boris 0 0 3
Trinidad & Tobago 4 de GANNES Aidan 0 0 1
Trinidad & Tobago 6 ECCLES Solomon 0 0 1
Trinidad & Tobago 9 TOUSSAINT Akim 0 0 1
Trinidad & Tobago 10 EMMANUEL Kristien 0 2 1
Trinidad & Tobago 21 MARCANO Tariq 0 1 1
      0 16 66
Teams
Team Code World Ranking Final Standing
Austria AUT 2 1
Germany GER 1 2
Iran IRI 7 3
Australia AUS 11 4
Czech Republic CZE 6 5
Belgium BEL 16 6
Poland POL 5 7
Switzerland SUI 8 8
Russia RUS 4 9
Trinidad & Tobago TTO 18 10
South Africa RSA 12 11
Kazakhstan KAZ 16 12
Pool Standings

Pool A

Day 5 after 40 games played - February 11
Points awarded for Wins: 3, Draws: 1, Losses: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Germany 5 5 0 0 44 11 33 15
2 Australia 5 3 1 1 21 19 2 10
3 Czech Republic 5 2 2 1 26 16 10 8
4 Poland 5 2 1 2 31 22 9 7
5 Trinidad & Tobago 5 1 0 4 21 39 -18 3
6 Kazakhstan 5 0 0 5 11 47 -36 0

Pool B

Day 5 after 40 games played - February 11
Points awarded for Wins: 3, Draws: 1, Losses: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Austria 5 3 2 0 26 14 12 11
2 Iran 5 3 2 0 21 13 8 11
3 Belgium 5 2 1 2 19 17 2 7
4 Switzerland 5 2 1 2 9 11 -2 7
5 Russia 5 2 0 3 18 19 -1 6
6 South Africa 5 0 0 5 9 28 -19 0
Officials
Appointment Name Country Appointed By
FIH Representative GREEN Michael (Dr.) GER FIH
Technical Delegate COLLIER David ENG FIH
Assistant Technical Delegate FUERST Elisabeth AUT FIH
Technical Official BENNETT Sarah ZIM FIH
Technical Official BROWN Jeff (Dr.) NZL FIH
Technical Official DECKENBROCK Christian GER FIH
Technical Official DELLA MATTIA Adrian ARG FIH
Technical Official FADELE Samuel NGR FIH
Technical Official KOSHIKO Ryuichi JPN FIH
Technical Official LISKAUSKIENE Jolanta LTU FIH
Technical Official MONAGHAN Martin SCO FIH
Technical Official PENNYCOOK Jo ENG FIH
Technical Official RANKIN Nicola NZL FIH
Technical Official SAPARI Rilaini SGP FIH
Technical Official SCHWEDE Sonja GER FIH
Medical Officer MÜLLER-EISING Wiebke (Dr.) GER FIH
Medical Officer ROLLE Udo (Prof.) GER FIH
Umpires Manager O'CONNOR Ray IRL FIH
Umpires Manager SIMMONDS Gary RSA FIH
Umpire BARBAS Diego ARG FIH
Umpire BARRON Lee ENG FIH
Umpire BARRY Adam AUS FIH
Umpire de LIEFDE Bart NED FIH
Umpire DENTA Daniel DEN FIH
Umpire EILMER Michael AUT FIH
Umpire GOBINSINGH Donny TTO FIH
Umpire GOENTGEN Ben GER FIH
Umpire HRACHOU Aliaksandr BLR FIH
Umpire LINKOWSKI Pawel POL FIH
Umpire MARTINEZ Luis ESP FIH
Umpire SHRIVES Ayden RSA FIH
Appointments
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
1 GER v KAZ (Pool A)
12:30:00
SHRIVES Ayden (RSA) MARTINEZ Luis (ESP) MONAGHAN Martin (SCO) DELLA MATTIA Adrian (ARG)
GOBINSINGH Donny (TTO) RANKIN Nicola (NZL)  
2 CZE v TTO (Pool A)
12:45:00
DENTA Daniel (DEN) BARRON Lee (ENG) SAPARI Rilaini (SGP) DECKENBROCK Christian (GER)
EILMER Michael (AUT) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)  
3 RUS v RSA (Pool B)
13:40:00
de LIEFDE Bart (NED) BARRY Adam (AUS) BENNETT Sarah (ZIM) MONAGHAN Martin (SCO)
LINKOWSKI Pawel (POL) KOSHIKO Ryuichi (JPN)  
4 POL v AUS (Pool A)
13:55:00
GOENTGEN Ben (GER) DENTA Daniel (DEN) FADELE Samuel (NGR) DECKENBROCK Christian (GER)
BARBAS Diego (ARG) PENNYCOOK Jo (ENG)  
5 IRI v SUI (Pool B)
14:50:00
HRACHOU Aliaksandr (BLR) SHRIVES Ayden (RSA) SAPARI Rilaini (SGP) BROWN Jeff (Dr.) (NZL)
BARRY Adam (AUS) DELLA MATTIA Adrian (ARG)  
6 AUT v BEL (Pool B)
15:05:00
MARTINEZ Luis (ESP) GOBINSINGH Donny (TTO) KOSHIKO Ryuichi (JPN) DECKENBROCK Christian (GER)
BARRON Lee (ENG) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)  
7 POL v TTO (Pool A)
19:30:00
DENTA Daniel (DEN) EILMER Michael (AUT) RANKIN Nicola (NZL) DECKENBROCK Christian (GER)
BARBAS Diego (ARG) BENNETT Sarah (ZIM)  
8 KAZ v CZE (Pool A)
19:45:00
MARTINEZ Luis (ESP) LINKOWSKI Pawel (POL) FADELE Samuel (NGR) BROWN Jeff (Dr.) (NZL)
GOENTGEN Ben (GER) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)  
9 GER v AUS (Pool A)
20:40:00
de LIEFDE Bart (NED) HRACHOU Aliaksandr (BLR) PENNYCOOK Jo (ENG) DELLA MATTIA Adrian (ARG)
EILMER Michael (AUT) BENNETT Sarah (ZIM)  
10 RUS v SUI (Pool B)
20:55:00
SHRIVES Ayden (RSA) GOENTGEN Ben (GER) FADELE Samuel (NGR) DECKENBROCK Christian (GER)
LINKOWSKI Pawel (POL) RANKIN Nicola (NZL)  
11 AUT v RSA (Pool B)
21:50:00
HRACHOU Aliaksandr (BLR) BARBAS Diego (ARG) BROWN Jeff (Dr.) (NZL) MONAGHAN Martin (SCO)
GOBINSINGH Donny (TTO) SAPARI Rilaini (SGP)  
12 BEL v IRI (Pool B)
22:05:00
BARRY Adam (AUS) de LIEFDE Bart (NED) KOSHIKO Ryuichi (JPN) DECKENBROCK Christian (GER)
BARRON Lee (ENG) PENNYCOOK Jo (ENG)  
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
13 CZE v GER (Pool A)
12:30:00
BARRON Lee (ENG) DENTA Daniel (DEN) DELLA MATTIA Adrian (ARG) BROWN Jeff (Dr.) (NZL)
LINKOWSKI Pawel (POL) MONAGHAN Martin (SCO)  
14 KAZ v POL (Pool A)
12:45:00
MARTINEZ Luis (ESP) HRACHOU Aliaksandr (BLR) PENNYCOOK Jo (ENG) SCHWEDE Sonja (GER)
GOBINSINGH Donny (TTO) FADELE Samuel (NGR)  
15 BEL v RUS (Pool B)
13:40:00
BARBAS Diego (ARG) SHRIVES Ayden (RSA) BENNETT Sarah (ZIM) DECKENBROCK Christian (GER)
EILMER Michael (AUT) KOSHIKO Ryuichi (JPN)  
16 SUI v RSA (Pool B)
13:55:00
DENTA Daniel (DEN) LINKOWSKI Pawel (POL) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU) DELLA MATTIA Adrian (ARG)
GOENTGEN Ben (GER) BROWN Jeff (Dr.) (NZL)  
17 IRI v AUT (Pool B)
14:50:00
de LIEFDE Bart (NED) MARTINEZ Luis (ESP) SAPARI Rilaini (SGP) DECKENBROCK Christian (GER)
BARRY Adam (AUS) PENNYCOOK Jo (ENG)  
18 TTO v AUS (Pool A)
15:05:00
HRACHOU Aliaksandr (BLR) BARRON Lee (ENG) BROWN Jeff (Dr.) (NZL) MONAGHAN Martin (SCO)
SHRIVES Ayden (RSA) FADELE Samuel (NGR)  
19 POL v GER (Pool A)
19:30:00
HRACHOU Aliaksandr (BLR) de LIEFDE Bart (NED) PENNYCOOK Jo (ENG) MONAGHAN Martin (SCO)
SHRIVES Ayden (RSA) BROWN Jeff (Dr.) (NZL)  
20 RSA v IRI (Pool B)
19:45:00
EILMER Michael (AUT) BARRON Lee (ENG) KOSHIKO Ryuichi (JPN) DELLA MATTIA Adrian (ARG)
MARTINEZ Luis (ESP) BENNETT Sarah (ZIM)  
21 SUI v BEL (Pool B)
20:40:00
BARBAS Diego (ARG) HRACHOU Aliaksandr (BLR) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU) DECKENBROCK Christian (GER)
DENTA Daniel (DEN) SAPARI Rilaini (SGP)  
22 RUS v AUT (Pool B)
20:55:00
SHRIVES Ayden (RSA) MARTINEZ Luis (ESP) DELLA MATTIA Adrian (ARG) SCHWEDE Sonja (GER)
GOENTGEN Ben (GER) KOSHIKO Ryuichi (JPN)  
23 AUS v CZE (Pool A)
21:50:00
LINKOWSKI Pawel (POL) BARBAS Diego (ARG) SAPARI Rilaini (SGP) DECKENBROCK Christian (GER)
de LIEFDE Bart (NED) BENNETT Sarah (ZIM)  
24 TTO v KAZ (Pool A)
22:05:00
BARRON Lee (ENG) GOENTGEN Ben (GER) MONAGHAN Martin (SCO) FADELE Samuel (NGR)
BARRY Adam (AUS) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)  
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
25 IRI v RUS (Pool B)
09:30:00
LINKOWSKI Pawel (POL) GOBINSINGH Donny (TTO) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU) DECKENBROCK Christian (GER)
GOENTGEN Ben (GER) SAPARI Rilaini (SGP)  
26 RSA v BEL (Pool B)
09:45:00
BARRON Lee (ENG) MARTINEZ Luis (ESP) BENNETT Sarah (ZIM) BROWN Jeff (Dr.) (NZL)
EILMER Michael (AUT) RANKIN Nicola (NZL)  
27 AUS v KAZ (Pool A)
10:40:00
GOBINSINGH Donny (TTO) GOENTGEN Ben (GER) DELLA MATTIA Adrian (ARG) KOSHIKO Ryuichi (JPN)
BARBAS Diego (ARG) MONAGHAN Martin (SCO)  
28 AUT v SUI (Pool B)
10:55:00
de LIEFDE Bart (NED) BARRON Lee (ENG) FADELE Samuel (NGR) SCHWEDE Sonja (GER)
MARTINEZ Luis (ESP) SAPARI Rilaini (SGP)  
29 GER v TTO (Pool A)
11:50:00
DENTA Daniel (DEN) BARBAS Diego (ARG) PENNYCOOK Jo (ENG) MONAGHAN Martin (SCO)
SHRIVES Ayden (RSA) BENNETT Sarah (ZIM)  
30 CZE v POL (Pool A)
12:05:00
HRACHOU Aliaksandr (BLR) de LIEFDE Bart (NED) FADELE Samuel (NGR) DECKENBROCK Christian (GER)
BARRY Adam (AUS) RANKIN Nicola (NZL)  
M32 IRI v CZE (QF)
17:00:00
EILMER Michael (AUT) GOBINSINGH Donny (TTO) DELLA MATTIA Adrian (ARG) SCHWEDE Sonja (GER)
SHRIVES Ayden (RSA) PENNYCOOK Jo (ENG)  
M34 AUT v POL (QF)
18:30:00
GOENTGEN Ben (GER) MARTINEZ Luis (ESP) BROWN Jeff (Dr.) (NZL) DECKENBROCK Christian (GER)
de LIEFDE Bart (NED) KOSHIKO Ryuichi (JPN)  
M31 GER v SUI (QF)
20:00:00
BARRY Adam (AUS) DENTA Daniel (DEN) MONAGHAN Martin (SCO) DELLA MATTIA Adrian (ARG)
BARRON Lee (ENG) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)  
M33 AUS v BEL (QF)
21:30:00
LINKOWSKI Pawel (POL) HRACHOU Aliaksandr (BLR) BROWN Jeff (Dr.) (NZL) DECKENBROCK Christian (GER)
BARBAS Diego (ARG) FADELE Samuel (NGR)  
Locations

Max Schmelling Halle, (GER)

Max-Schmeling-Halle, 10437 Berlin, Germany
Appointments
  Day Matches Colours Umpires Technical
2018-02-07 12 12 / 12 36 / 36 36 / 36
2018-02-08 12 12 / 12 36 / 36 36 / 36
2018-02-09 10 10 / 10 30 / 30 30 / 30
2018-02-10 4 4 / 4 12 / 12 12 / 12
2018-02-11 2 2 / 2 6 / 6 6 / 6