2016 EuroHockey Indoor Championship (Men)

Prague (CZE)

15 - 17 Jan 2016

Local Time 2019-12-07 03:58:46

 GER - POL 
4 - 1 (2 - 0)
Pool A
 RUS - SUI 
4 - 1 (0 - 0)
Pool A
 NED - SWE 
6 - 2 (2 - 2)
Pool C, Pool B
 AUT - CZE 
2 - 1 (1 - 0)
Pool B
 POL - SUI 
3 - 1 (2 - 1)
Pool C, Pool A
 RUS - GER 
4 - 8 (2 - 2)
Pool A
 NED - AUT 
0 - 2 (0 - 1)
Pool B
 CZE - SWE 
5 - 3 (3 - 1)
Pool B
 GER - SUI 
7 - 3 (4 - 1)
Pool A
 POL - RUS 
1 - 4 (1 - 2)
Pool A
 AUT - SWE 
6 - 3 (3 - 1)
Pool B
 CZE - NED 
2 - 1 (0 - 0)
Pool B
 SUI - SWE 
4 - 2 (3 - 1)
Pool C
 POL - NED 
2 - 2 (1 - 1)
Pool C
 AUT - RUS 
5 - 5 (2 - 2) (3 - 1 SO)
Semi Final 1
 GER - CZE 
5 - 0 (0 - 0)
Semi Final 2
 NED - SUI 
2 - 3 (1 - 2)
Pool C
 POL - SWE 
11 - 2 (6 - 0)
Pool C
 RUS - CZE 
4 - 3 (2 - 1)
3rd/4th
 AUT - GER 
2 - 3 (1 - 1)
Final
Officials
Appointment Name Country Appointed By
EHF Representative FLEUREN Marijke EHF EHF
Tournament Director WARRIS Rogier NED EHF
Technical Officer STECKELBRUCK Harald GER EHF
Judge CAPOUCHOVA Renata CZE NA
Judge EARNSHAW Paul ENG EHF
Judge HUPTYCHOVÁ Kateřina CZE NA
Judge POLCAROVA Zuzana CZE NA
Judge WEISHAUPT Marco SUI EHF
Media Officer MADELEY Siobhan EHF EHF
Umpires Manager GOODE Tom IRL EHF
Neutral Umpire BARRON Lee ENG EHF
Neutral Umpire UYTTENHOVE Gregory BEL EHF
National Umpire WIMMER Joachim SUI EHF
National Umpire van 't HEK Jonas NED EHF
National Umpire SOUKUP Michael CZE EHF
National Umpire TARNOCZI Oliver AUT EHF
National Umpire STENBERG Nicklas SWE EHF
National Umpire BERNETH Johannes GER EHF
National Umpire GOLOVANOV Mikhail RUS EHF
National Umpire ZWIERZCHOWSKI Lukasz POL EHF
Appointments
2016-01-15 2016-01-15 2016-01-15 2016-01-15 2016-01-15 2016-01-15 2016-01-15 2016-01-15
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
1 GER v POL (Pool A)
10:00:00
BARRON Lee (ENG) UYTTENHOVE Gregory (BEL) HUPTYCHOVÁ Kateřina (CZE) EARNSHAW Paul (ENG)
van 't HEK Jonas (NED) POLCAROVA Zuzana (CZE)  
2 RUS v SUI (Pool A)
11:10:00
STENBERG Nicklas (SWE) ZWIERZCHOWSKI Lukasz (POL) CAPOUCHOVA Renata (CZE) STECKELBRUCK Harald (GER)
TARNOCZI Oliver (AUT) HUPTYCHOVÁ Kateřina (CZE)  
3 NED v SWE (Pool C, Pool B)
12:20:00
GOLOVANOV Mikhail (RUS) SOUKUP Michael (CZE) POLCAROVA Zuzana (CZE) WEISHAUPT Marco (SUI)
WIMMER Joachim (SUI) CAPOUCHOVA Renata (CZE)  
4 AUT v CZE (Pool B)
13:30:00
UYTTENHOVE Gregory (BEL) STENBERG Nicklas (SWE) EARNSHAW Paul (ENG) STECKELBRUCK Harald (GER)
BERNETH Johannes (GER) WEISHAUPT Marco (SUI)  
5 POL v SUI (Pool C, Pool A)
16:00:00
van 't HEK Jonas (NED) BERNETH Johannes (GER) HUPTYCHOVÁ Kateřina (CZE) STECKELBRUCK Harald (GER)
STENBERG Nicklas (SWE) POLCAROVA Zuzana (CZE)  
6 RUS v GER (Pool A)
17:10:00
SOUKUP Michael (CZE) WIMMER Joachim (SUI) CAPOUCHOVA Renata (CZE) WEISHAUPT Marco (SUI)
TARNOCZI Oliver (AUT) HUPTYCHOVÁ Kateřina (CZE)  
7 NED v AUT (Pool B)
18:20:00
BARRON Lee (ENG) GOLOVANOV Mikhail (RUS) POLCAROVA Zuzana (CZE) EARNSHAW Paul (ENG)
ZWIERZCHOWSKI Lukasz (POL) CAPOUCHOVA Renata (CZE)  
8 CZE v SWE (Pool B)
19:30:00
WIMMER Joachim (SUI) TARNOCZI Oliver (AUT) EARNSHAW Paul (ENG) STECKELBRUCK Harald (GER)
BERNETH Johannes (GER) WEISHAUPT Marco (SUI)  
2016-01-16 2016-01-16 2016-01-16 2016-01-16 2016-01-16 2016-01-16 2016-01-16 2016-01-16
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
9 GER v SUI (Pool A)
09:00:00
TARNOCZI Oliver (AUT) GOLOVANOV Mikhail (RUS) CAPOUCHOVA Renata (CZE) EARNSHAW Paul (ENG)
ZWIERZCHOWSKI Lukasz (POL) POLCAROVA Zuzana (CZE)  
10 POL v RUS (Pool A)
10:10:00
STENBERG Nicklas (SWE) BARRON Lee (ENG) POLCAROVA Zuzana (CZE) STECKELBRUCK Harald (GER)
SOUKUP Michael (CZE) HUPTYCHOVÁ Kateřina (CZE)  
11 AUT v SWE (Pool B)
11:20:00
BERNETH Johannes (GER) van 't HEK Jonas (NED) HUPTYCHOVÁ Kateřina (CZE) WEISHAUPT Marco (SUI)
GOLOVANOV Mikhail (RUS) CAPOUCHOVA Renata (CZE)  
12 CZE v NED (Pool B)
12:30:00
WIMMER Joachim (SUI) ZWIERZCHOWSKI Lukasz (POL) WEISHAUPT Marco (SUI) STECKELBRUCK Harald (GER)
UYTTENHOVE Gregory (BEL) EARNSHAW Paul (ENG)  
13 SUI v SWE (Pool C)
15:30:00
GOLOVANOV Mikhail (RUS) SOUKUP Michael (CZE) EARNSHAW Paul (ENG) STECKELBRUCK Harald (GER)
ZWIERZCHOWSKI Lukasz (POL) POLCAROVA Zuzana (CZE)  
14 POL v NED (Pool C)
16:40:00
BERNETH Johannes (GER) TARNOCZI Oliver (AUT) CAPOUCHOVA Renata (CZE) WEISHAUPT Marco (SUI)
STENBERG Nicklas (SWE) HUPTYCHOVÁ Kateřina (CZE)  
15 AUT v RUS (Semi Final 1)
17:50:00
SOUKUP Michael (CZE) WIMMER Joachim (SUI) HUPTYCHOVÁ Kateřina (CZE) STECKELBRUCK Harald (GER)
UYTTENHOVE Gregory (BEL) CAPOUCHOVA Renata (CZE)  
16 GER v CZE (Semi Final 2)
19:15:00
BARRON Lee (ENG) GOLOVANOV Mikhail (RUS) WEISHAUPT Marco (SUI) EARNSHAW Paul (ENG)
van 't HEK Jonas (NED) POLCAROVA Zuzana (CZE)