Indoor Hockey World Cup 2015 (Men)

Leipzig (GER)

4 - 8 Feb 2015

Local Time 2021-07-23 23:03:16
Senior Mens Indoor

 CZE - AUS 
0 - 0
Pool A
 GER - SWE 
9 - 4 (3 - 2)
Pool A
 NED - CAN 
3 - 1 (1 - 1)
Pool B
 AUT - IRI 
7 - 2 (3 - 0)
Pool A
 RUS - SUI 
4 - 3 (1 - 3)
Pool B
 POL - RSA 
8 - 3 (3 - 1)
Pool B
 SWE - CZE 
1 - 1 (1 - 0)
Pool A
 GER - IRI 
11 - 3 (7 - 2)
Pool A
 RUS - CAN 
2 - 1 (2 - 1)
Pool B
 AUT - AUS 
3 - 1 (3 - 0)
Pool A
 POL - SUI 
4 - 4 (2 - 2)
Pool B
 RSA - NED 
0 - 5 (0 - 3)
Pool B
 AUS - IRI 
5 - 8 (1 - 1)
Pool A
 CZE - GER 
4 - 9 (1 - 4)
Pool A
 RSA - RUS 
2 - 10 (1 - 2)
Pool B
 SWE - AUT 
1 - 4 (0 - 1)
Pool A
 NED - POL 
3 - 3 (2 - 0)
Pool B
 CAN - SUI 
0 - 4 (0 - 1)
Pool B
 AUS - SWE 
3 - 3 (1 - 2)
Pool A
 AUT - GER 
4 - 5 (0 - 3)
Pool A
 IRI - CZE 
3 - 3 (2 - 2)
Pool A
 CAN - RSA 
5 - 5 (2 - 3)
Pool B
 RUS - POL 
5 - 5 (0 - 2)
Pool B
 SUI - NED 
2 - 5 (1 - 3)
Pool B
 POL - CAN 
6 - 3 (4 - 1)
Pool B
 NED - RUS 
4 - 5 (3 - 2)
Pool B
 SUI - RSA 
4 - 1 (3 - 0)
Pool B
 CZE - AUT 
2 - 2 (0 - 1)
Pool A
 IRI - SWE 
8 - 10 (1 - 2)
Pool A
 GER - AUS 
9 - 4 (6 - 3)
Pool A
 CZE - RSA 
4 - 2 (3 - 1)
9th - 12th Place
 CAN - AUS 
3 - 6 (2 - 1)
9th - 12th Place
 AUT - POL 
5 - 1 (1 - 1)
QF 3
 NED - SWE 
5 - 3 (2 - 0)
QF 2
 GER - SUI 
11 - 2 (5 - 2)
QF 1
 RUS - IRI 
5 - 8 (2 - 4)
QF 4
 RSA - CAN 
2 - 1 (1 - 1)
11th / 12th Place
 CZE - AUS 
6 - 4 (3 - 1)
9th / 10th Place
 SUI - SWE 
3 - 4 (1 - 2)
5th - 8th Place
 GER - NED 
4 - 4 (1 - 4) (1 - 2 SO)
Semi Final 1
 POL - RUS 
4 - 6 (2 - 2)
5th - 8th Place
 AUT - IRI 
7 - 5 (3 - 0)
Semi Final 2
 SWE - RUS 
1 - 3 (1 - 0)
5th / 6th Place
 SUI - POL 
4 - 4 (3 - 1) (1 - 2 SO)
7th / 8th Place
 GER - IRI 
13 - 2 (5 - 2)
3rd / 4th Place
 NED - AUT 
3 - 2 (2 - 1)
Final
Officials
Appointment Name Country Appointed By
FIH Representative NEGRE Leandro FIH FIH
Tournament Director RISELEY Dallas AUS FIH
Assistant Tournament Director PETITJEAN Sylvie FRA FIH
Technical Officer DECKENBROCK Christian GER FIH
Technical Officer PRZYBYLSKA Magdalena POL FIH
Technical Officer SCHWEDE Sonja GER FIH
Technical Officer SIMMONDS Sue RSA FIH
Technical Officer WARRIS Rogier NED FIH
Technical Officer BURT Josh AUS FIH
Judge DE MATTOS Thiago BRA FIH
Judge STANDLEY Tammy AUS FIH
Judge GERÖ Marion AUT FIH
Judge CORA-XAVIER Viviane BRA FIH
Judge GULDBRANDSEN Casper DEN FIH
Judge KRIEGEL Michael GER FIH
Judge MÜLLER Petra GER FIH
Judge CHAN Alfred HKG FIH
Medical Officer ROLLE Udo (Prof.) GER FIH
Media Officer STAINTHORPE Richard FIH FIH
Umpires Manager HORGAN Steve USA FIH
Umpires Manager SCHELLEKENS Philip NED FIH
Umpire SWEETMAN David SCO FIH
Umpire UYTTENHOVE Gregory BEL FIH
Umpire VAN 't HEK Jonas NED FIH
Umpire ABAZARI Hassan IRI FIH
Umpire ORTIZ Andres ESP FIH
Umpire BARRON Lee ENG FIH
Umpire GOENTGEN Ben GER FIH
Umpire GOBINSINGH Donny TTO FIH
Umpire EILMER Michael AUT FIH
Umpire CONN Geoff IRL FIH
Umpire BARRY Adam AUS FIH
Umpire LINKOWSKI Pawel POL FIH
FIH Event Operations Manager GALLIVAN Martyn FIH FIH
Appointments
2015-02-04 2015-02-04 2015-02-04 2015-02-04 2015-02-04 2015-02-04 2015-02-04 2015-02-04 2015-02-04 2015-02-04 2015-02-04 2015-02-04
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
01 CZE v AUS (Pool A)
12:30:00
LINKOWSKI Pawel (POL) SWEETMAN David (SCO) KRIEGEL Michael (GER) DECKENBROCK Christian (GER)
BARRON Lee (ENG) CORA-XAVIER Viviane (BRA)  
02 GER v SWE (Pool A)
12:45:00
BARRY Adam (AUS) EILMER Michael (AUT) GERÖ Marion (AUT) WARRIS Rogier (NED)
CONN Geoff (IRL) STANDLEY Tammy (AUS)  
03 NED v CAN (Pool B)
13:45:00
UYTTENHOVE Gregory (BEL) BARRON Lee (ENG) CORA-XAVIER Viviane (BRA) BURT Josh (AUS)
GOBINSINGH Donny (TTO) GULDBRANDSEN Casper (DEN)  
04 AUT v IRI (Pool A)
14:00:00
ORTIZ Andres (ESP) CONN Geoff (IRL) CHAN Alfred (HKG) DECKENBROCK Christian (GER)
GOENTGEN Ben (GER) STANDLEY Tammy (AUS)  
05 RUS v SUI (Pool B)
15:00:00
SWEETMAN David (SCO) LINKOWSKI Pawel (POL) KRIEGEL Michael (GER) WARRIS Rogier (NED)
ABAZARI Hassan (IRI) MÜLLER Petra (GER)  
06 POL v RSA (Pool B)
15:15:00
VAN 't HEK Jonas (NED) BARRY Adam (AUS) DE MATTOS Thiago (BRA) BURT Josh (AUS)
EILMER Michael (AUT) GERÖ Marion (AUT)  
07 SWE v CZE (Pool A)
20:00:00
ORTIZ Andres (ESP) GOENTGEN Ben (GER) MÜLLER Petra (GER) WARRIS Rogier (NED)
SWEETMAN David (SCO) CHAN Alfred (HKG)  
08 GER v IRI (Pool A)
20:15:00
GOBINSINGH Donny (TTO) UYTTENHOVE Gregory (BEL) DE MATTOS Thiago (BRA) BURT Josh (AUS)
LINKOWSKI Pawel (POL) GULDBRANDSEN Casper (DEN)  
09 RUS v CAN (Pool B)
21:15:00
EILMER Michael (AUT) SWEETMAN David (SCO) GERÖ Marion (AUT) DECKENBROCK Christian (GER)
BARRON Lee (ENG) MÜLLER Petra (GER)  
10 AUT v AUS (Pool A)
21:30:00
CONN Geoff (IRL) GOBINSINGH Donny (TTO) CORA-XAVIER Viviane (BRA) WARRIS Rogier (NED)
VAN 't HEK Jonas (NED) DE MATTOS Thiago (BRA)  
11 POL v SUI (Pool B)
22:30:00
UYTTENHOVE Gregory (BEL) ORTIZ Andres (ESP) CHAN Alfred (HKG) BURT Josh (AUS)
GOENTGEN Ben (GER) KRIEGEL Michael (GER)  
12 RSA v NED (Pool B)
22:45:00
BARRY Adam (AUS) LINKOWSKI Pawel (POL) GULDBRANDSEN Casper (DEN) DECKENBROCK Christian (GER)
ABAZARI Hassan (IRI) STANDLEY Tammy (AUS)  
2015-02-05 2015-02-05 2015-02-05 2015-02-05 2015-02-05 2015-02-05 2015-02-05 2015-02-05 2015-02-05 2015-02-05 2015-02-05 2015-02-05
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
13 AUS v IRI (Pool A)
12:30:00
UYTTENHOVE Gregory (BEL) ORTIZ Andres (ESP) CHAN Alfred (HKG) WARRIS Rogier (NED)
SWEETMAN David (SCO) KRIEGEL Michael (GER)  
14 CZE v GER (Pool A)
12:45:00
CONN Geoff (IRL) BARRY Adam (AUS) GERÖ Marion (AUT) BURT Josh (AUS)
ABAZARI Hassan (IRI) STANDLEY Tammy (AUS)  
15 RSA v RUS (Pool B)
13:45:00
GOENTGEN Ben (GER) UYTTENHOVE Gregory (BEL) CORA-XAVIER Viviane (BRA) DECKENBROCK Christian (GER)
LINKOWSKI Pawel (POL) KRIEGEL Michael (GER)  
16 SWE v AUT (Pool A)
14:00:00
BARRON Lee (ENG) CONN Geoff (IRL) DE MATTOS Thiago (BRA) WARRIS Rogier (NED)
GOBINSINGH Donny (TTO) MÜLLER Petra (GER)  
17 NED v POL (Pool B)
15:00:00
ORTIZ Andres (ESP) SWEETMAN David (SCO) CHAN Alfred (HKG) BURT Josh (AUS)
EILMER Michael (AUT) GULDBRANDSEN Casper (DEN)  
18 CAN v SUI (Pool B)
15:15:00
VAN 't HEK Jonas (NED) ABAZARI Hassan (IRI) GERÖ Marion (AUT) DECKENBROCK Christian (GER)
BARRY Adam (AUS) STANDLEY Tammy (AUS)  
19 AUS v SWE (Pool A)
20:00:00
GOENTGEN Ben (GER) UYTTENHOVE Gregory (BEL) CORA-XAVIER Viviane (BRA) WARRIS Rogier (NED)
ABAZARI Hassan (IRI) DE MATTOS Thiago (BRA)  
20 AUT v GER (Pool A)
20:15:00
VAN 't HEK Jonas (NED) BARRON Lee (ENG) GULDBRANDSEN Casper (DEN) BURT Josh (AUS)
LINKOWSKI Pawel (POL) STANDLEY Tammy (AUS)  
21 IRI v CZE (Pool A)
21:15:00
GOBINSINGH Donny (TTO) GOENTGEN Ben (GER) CORA-XAVIER Viviane (BRA) DECKENBROCK Christian (GER)
EILMER Michael (AUT) KRIEGEL Michael (GER)  
22 CAN v RSA (Pool B)
21:30:00
CONN Geoff (IRL) VAN 't HEK Jonas (NED) CHAN Alfred (HKG) WARRIS Rogier (NED)
ORTIZ Andres (ESP) MÜLLER Petra (GER)  
23 RUS v POL (Pool B)
22:30:00
SWEETMAN David (SCO) ABAZARI Hassan (IRI) DE MATTOS Thiago (BRA) DECKENBROCK Christian (GER)
BARRY Adam (AUS) GERÖ Marion (AUT)  
24 SUI v NED (Pool B)
22:45:00
UYTTENHOVE Gregory (BEL) LINKOWSKI Pawel (POL) GULDBRANDSEN Casper (DEN) BURT Josh (AUS)
BARRON Lee (ENG) MÜLLER Petra (GER)  
2015-02-07 2015-02-07 2015-02-07 2015-02-07 2015-02-07 2015-02-07 2015-02-07 2015-02-07 2015-02-07 2015-02-07
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
35 AUT v POL (QF 3)
09:00:00
VAN 't HEK Jonas (NED) GOENTGEN Ben (GER) CHAN Alfred (HKG) DECKENBROCK Christian (GER)
CONN Geoff (IRL) DE MATTOS Thiago (BRA)  
34 NED v SWE (QF 2)
10:30:00
BARRON Lee (ENG) ORTIZ Andres (ESP) GULDBRANDSEN Casper (DEN) BURT Josh (AUS)
BARRY Adam (AUS) STANDLEY Tammy (AUS)  
33 GER v SUI (QF 1)
12:00:00
LINKOWSKI Pawel (POL) SWEETMAN David (SCO) BURT Josh (AUS) WARRIS Rogier (NED)
EILMER Michael (AUT) CORA-XAVIER Viviane (BRA)  
36 RUS v IRI (QF 4)
13:30:00
GOENTGEN Ben (GER) CONN Geoff (IRL) KRIEGEL Michael (GER) DECKENBROCK Christian (GER)
UYTTENHOVE Gregory (BEL) MÜLLER Petra (GER)  
37 RSA v CAN (11th / 12th Place)
15:45:00
BARRY Adam (AUS) EILMER Michael (AUT) GULDBRANDSEN Casper (DEN) BURT Josh (AUS)
ORTIZ Andres (ESP) STANDLEY Tammy (AUS)  
38 CZE v AUS (9th / 10th Place)
17:15:00
LINKOWSKI Pawel (POL) VAN 't HEK Jonas (NED) SIMMONDS Sue (RSA) WARRIS Rogier (NED)
GOBINSINGH Donny (TTO) DE MATTOS Thiago (BRA)  
39 SUI v SWE (5th - 8th Place)
18:45:00
BARRON Lee (ENG) ORTIZ Andres (ESP) CORA-XAVIER Viviane (BRA) DECKENBROCK Christian (GER)
ABAZARI Hassan (IRI) CHAN Alfred (HKG)  
40 GER v NED (Semi Final 1)
19:00:00
CONN Geoff (IRL) BARRY Adam (AUS) DE MATTOS Thiago (BRA) BURT Josh (AUS)
UYTTENHOVE Gregory (BEL) GULDBRANDSEN Casper (DEN)  
41 POL v RUS (5th - 8th Place)
20:15:00
SWEETMAN David (SCO) GOBINSINGH Donny (TTO) KRIEGEL Michael (GER) DECKENBROCK Christian (GER)
EILMER Michael (AUT) MÜLLER Petra (GER)  
42 AUT v IRI (Semi Final 2)
20:30:00
VAN 't HEK Jonas (NED) LINKOWSKI Pawel (POL) STANDLEY Tammy (AUS) WARRIS Rogier (NED)
GOENTGEN Ben (GER) CHAN Alfred (HKG)