EuroHockey 5s Championship Men 2024

Walcz, Poland

3 - 6 Jul 2024

Local Time 2024-07-24 04:11:03
Senior Mens Hockey5s

 UKR - LTU 
8 - 4 (7 - 0)
Pool B
 FIN - SWE 
3 - 4 (2 - 1)
Pool B
 TUR - CZE 
7 - 3 (2 - 1)
Pool A
 CYP - ITA 
1 - 11 (0 - 6)
Pool A
 SUI - LTU 
7 - 7 (3 - 3)
Pool B
 UKR - SWE 
16 - 3 (9 - 2)
Pool B
 TUR - ITA 
6 - 6 (2 - 1)
Pool A
 POL - CZE 
11 - 1 (6 - 0)
Pool A
 SWE - LTU 
0 - 8 (0 - 4)
Pool B
 FIN - SUI 
5 - 13 (2 - 5)
Pool B
 ITA - CZE 
10 - 4 (5 - 0)
Pool A
 CYP - POL 
0 - 18 (0 - 7)
Pool A
 LTU - FIN 
13 - 4 (7 - 2)
Pool B
 UKR - SUI 
7 - 7 (3 - 5)
Pool B
 CZE - CYP 
11 - 6 (5 - 3)
Pool A
 TUR - POL 
5 - 9 (4 - 6)
Pool A
 SUI - SWE 
11 - 1 (6 - 0)
Pool B
 FIN - UKR 
3 - 19 (1 - 8)
Pool B
 CYP - TUR 
2 - 11 (2 - 5)
Pool A
 POL - ITA 
10 - 4 (6 - 2)
Pool A
 LTU - CZE 
1 - 14 (1 - 9)
5th/8th place (M21)
 POL - SUI 
6 - 3 (2 - 1)
SF1
 TUR - SWE 
13 - 6 (7 - 3)
5th/8th place (M23)
 UKR - ITA 
8 - 3 (3 - 1)
SF2
 CYP - FIN 
3 - 4 (2 - 1)
9th/10th place
 LTU - SWE 
5 - 4 (3 - 3)
7th/8th place
 SUI - ITA 
2 - 2 (1 - 2) (3 - 2 SO)
3rd/4th place
 CZE - TUR 
8 - 5 (3 - 2)
5th/6th place
 POL - UKR 
3 - 2 (2 - 0)
Final
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Technical Delegate BRESCIANI Stefano ITA EuroHockey
Technical Delegate MORGAN Barbara SCO EuroHockey
Technical Officer BOUBERT Colin SCO EuroHockey
Technical Officer TREHARNE Linda WAL EuroHockey
Judge SUSZYŃSKI Hubert POL NA
Judge SOUSSI Diana GIB EuroHockey
Judge SIWIEC Malgorzata POL NA
Judge REDWOOD Ben ENG EuroHockey
Judge ORZEŁ Zuzanna POL NA
Judge MORGAN Terry SCO EuroHockey
Judge NAJORK Friedrich GER EuroHockey
Judge GREGUREK Renata CRO EuroHockey
Umpires Manager PLAISANT van der WAL Barry NED EuroHockey
Umpires Manager HARRISON Matt ENG EuroHockey
Umpires Manager REQUENA Juan Manuel ESP EuroHockey
Neutral Umpire VEERMAN Daniël NED EuroHockey
National Umpire FAIAS Ana POR EuroHockey
National Umpire ZWIERZCHOWSKI Lukasz POL EuroHockey
National Umpire BROWN Oli IRL EuroHockey
National Umpire CARVETH Vivienne ENG EuroHockey
National Umpire DAUKANTAITĖ Karolina LTU EuroHockey
National Umpire SLAWINSKA Paula POL EuroHockey
National Umpire DONCULAS Karolis LTU EuroHockey
National Umpire KARA Serap TUR EuroHockey
National Umpire RATHORE Divyabhanu Singh NOR EuroHockey
National Umpire KNAKOWSKI Marcel GER EuroHockey
National Umpire PIVKO Michal SVK EuroHockey
National Umpire PICCOLO Gian Michele ITA EuroHockey
National Umpire PEREPELYTSYA Maksym UKR EuroHockey
National Umpire GOOLD Jonathan WAL EuroHockey
National Umpire GOZEY Seyma TUR EuroHockey
National Umpire MIHAJLOVIĆ Una CRO EuroHockey
National Umpire MESSERLI Benjamin SUI EuroHockey
National Umpire LYNNYK Oleksandra UKR EuroHockey
National Umpire ŞAHIN A.Temmuz TUR EuroHockey
Appointments
2024-07-05 2024-07-05 2024-07-05 2024-07-05 2024-07-05 2024-07-05 2024-07-05 2024-07-05 2024-07-05
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
17 SUI v SWE (Pool B)
09:00:00
DONCULAS Karolis (LTU) RATHORE Divyabhanu Singh (NOR) SIWIEC Malgorzata (POL) REDWOOD Ben (ENG)
PIVKO Michal (SVK) ORZEŁ Zuzanna (POL)  
18 FIN v UKR (Pool B)
09:40:00
GOOLD Jonathan (WAL) PICCOLO Gian Michele (ITA) GREGUREK Renata (CRO) MORGAN Terry (SCO)
BROWN Oli (IRL) SUSZYŃSKI Hubert (POL)  
19 CYP v TUR (Pool A)
10:20:00
MESSERLI Benjamin (SUI) KNAKOWSKI Marcel (GER) NAJORK Friedrich (GER) BOUBERT Colin (SCO)
ZWIERZCHOWSKI Lukasz (POL) ORZEŁ Zuzanna (POL)  
20 POL v ITA (Pool A)
11:00:00
PEREPELYTSYA Maksym (UKR) FAIAS Ana (POR) MORGAN Terry (SCO) TREHARNE Linda (WAL)
VEERMAN Daniël (NED) SOUSSI Diana (GIB)  
21 LTU v CZE (5th/8th place (M21))
15:00:00
PEREPELYTSYA Maksym (UKR) MESSERLI Benjamin (SUI) ORZEŁ Zuzanna (POL) MORGAN Terry (SCO)
KARA Serap (TUR) NAJORK Friedrich (GER)  
22 POL v SUI (SF1)
15:45:00
MIHAJLOVIĆ Una (CRO) KNAKOWSKI Marcel (GER) SOUSSI Diana (GIB) REDWOOD Ben (ENG)
VEERMAN Daniël (NED) GREGUREK Renata (CRO)  
23 TUR v SWE (5th/8th place (M23))
16:30:00
SLAWINSKA Paula (POL) GOOLD Jonathan (WAL) SUSZYŃSKI Hubert (POL) TREHARNE Linda (WAL)
PIVKO Michal (SVK) MORGAN Terry (SCO)  
24 UKR v ITA (SF2)
17:15:00
FAIAS Ana (POR) BROWN Oli (IRL) REDWOOD Ben (ENG) NAJORK Friedrich (GER)
ZWIERZCHOWSKI Lukasz (POL) SIWIEC Malgorzata (POL)  
25 CYP v FIN (9th/10th place)
19:30:00
ŞAHIN A.Temmuz (TUR) SLAWINSKA Paula (POL) ORZEŁ Zuzanna (POL) BOUBERT Colin (SCO)
DAUKANTAITĖ Karolina (LTU) NAJORK Friedrich (GER)