Indoor Hockey World Cup 2011 (Men)

Poznan, Poland

8 - 13 Feb 2011

Local Time 2020-12-04 12:02:13
Senior Mens Indoor

 RUS - USA 
6 - 2 (3 - 1)
Pool B
 AUT - IRI 
5 - 1 (2 - 0)
Pool B
 GER - NAM 
18 - 0 (7 - 0)
Pool A
 CZE - ENG 
1 - 2 (0 - 0)
Pool B
 NED - CAN 
5 - 1 (1 - 0)
Pool A
 POL - AUS 
3 - 1 (2 - 1)
Pool A
 AUT - USA 
5 - 0 (3 - 0)
Pool B
 RUS - ENG 
3 - 2 (0 - 1)
Pool B
 IRI - CZE 
3 - 4 (0 - 2)
Pool B
 NAM - NED 
0 - 13 (0 - 5)
Pool A
 GER - AUS 
11 - 2 (5 - 0)
Pool A
 ENG - USA 
3 - 2 (1 - 1)
Pool B
 IRI - RUS 
7 - 4 (3 - 2)
Pool B
 CZE - AUT 
1 - 1 (1 - 0)
Pool B
 POL - CAN 
7 - 1 (5 - 0)
Pool A
 NED - GER 
5 - 8 (4 - 4)
Pool A
 CAN - AUS 
1 - 5 (1 - 3)
Pool A
 NAM - POL 
0 - 10 (0 - 5)
Pool A
 ENG - IRI 
6 - 4 (4 - 0)
Pool B
 USA - CZE 
1 - 8 (0 - 3)
Pool B
 RUS - AUT 
1 - 0 (1 - 0)
Pool B
 AUS - NED 
1 - 3 (0 - 3)
Pool A
 CAN - NAM 
6 - 0 (3 - 0)
Pool A
 POL - GER 
3 - 2 (1 - 0)
Pool A
 AUT - ENG 
3 - 2 (2 - 1)
Pool B
 CZE - RUS 
3 - 3 (1 - 2)
Pool B
 GER - CAN 
14 - 1 (5 - 1)
Pool A
 USA - IRI 
2 - 6 (1 - 4)
Pool B
 AUS - NAM 
8 - 2 (4 - 2)
Pool A
 NED - POL 
3 - 2 (1 - 1)
Pool A
 NAM - USA 
0 - 8 (0 - 2)
Final 11-12
 AUS - CZE 
7 - 4 (4 - 1)
Final 7-8
 CAN - IRI 
6 - 7 (4 - 2)
Final 9-10
 NED - ENG 
4 - 2 (3 - 0)
Final 5-6
 GER - RUS 
10 - 0 (7 - 0)
Semifinal
 AUT - POL 
1 - 2 (1 - 2)
Semifinal
 RUS - AUT 
0 - 5 (0 - 2)
Final 3-4
 GER - POL 
3 - 2 (1 - 2) AET
Final 1-2
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Tournament Director ISBERG Björn SWE
Technical Officer BRACA Guido ITA
Technical Officer SANDISON Derek CAN
Judge AGUILERA Antonio ESP
Judge APPOO Ramesh SGP
Judge AKPOKAVIE Richard GHA
Judge McKAY Iain SCO
Umpires Manager O'CONNOR Ray IRL
Umpires Manager KELLEHER Tony ENG
Umpire UYTTENHOVE Gregory BEL
Umpire SOUKUP Michael CZE
Umpire SOTERIADES Gus USA
Umpire SIMMONDS Gary RSA
Umpire MAIR Andy SCO
Umpire REQUENA Juan Manuel ESP
Umpire MATTSSON Mikael SWE
Umpire LINKOWSKI Pawel POL
Umpire KENNEDY Andrew ENG
Umpire HRYTSAK John CAN
Umpire CURRAN Ged SCO
Umpire van EERT Roel NED
Appointments
2011-02-09 2011-02-09 2011-02-09 2011-02-09 2011-02-09 2011-02-09 2011-02-09 2011-02-09 2011-02-09
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
M07 AUT v USA (Pool B)
10:00:00
UYTTENHOVE Gregory (BEL) HRYTSAK John (CAN) AGUILERA Antonio (ESP) BRACA Guido (ITA)
MATTSSON Mikael (SWE) AKPOKAVIE Richard (GHA)  
M08 RUS v ENG (Pool B)
11:15:00
van EERT Roel (NED) SOUKUP Michael (CZE) McKAY Iain (SCO) SANDISON Derek (CAN)
LINKOWSKI Pawel (POL) APPOO Ramesh (SGP)  
M09 IRI v CZE (Pool B)
12:30:00
CURRAN Ged (SCO) KENNEDY Andrew (ENG) AKPOKAVIE Richard (GHA) BRACA Guido (ITA)
SOTERIADES Gus (USA) AGUILERA Antonio (ESP)  
M11 NAM v NED (Pool A)
15:00:00
HRYTSAK John (CAN) KENNEDY Andrew (ENG) McKAY Iain (SCO) BRACA Guido (ITA)
LINKOWSKI Pawel (POL) AKPOKAVIE Richard (GHA)  
M10 GER v AUS (Pool A)
15:00:00
MAIR Andy (SCO) van EERT Roel (NED) APPOO Ramesh (SGP) SANDISON Derek (CAN)
SIMMONDS Gary (RSA) AGUILERA Antonio (ESP)  
M12 ENG v USA (Pool B)
16:15:00
REQUENA Juan Manuel (ESP) UYTTENHOVE Gregory (BEL) AGUILERA Antonio (ESP) SANDISON Derek (CAN)
MATTSSON Mikael (SWE) McKAY Iain (SCO)  
M13 IRI v RUS (Pool B)
17:30:00
SOUKUP Michael (CZE) HRYTSAK John (CAN) APPOO Ramesh (SGP) BRACA Guido (ITA)
MAIR Andy (SCO) AKPOKAVIE Richard (GHA)  
M14 CZE v AUT (Pool B)
18:45:00
KENNEDY Andrew (ENG) LINKOWSKI Pawel (POL) AKPOKAVIE Richard (GHA) SANDISON Derek (CAN)
REQUENA Juan Manuel (ESP) McKAY Iain (SCO)  
M15 POL v CAN (Pool A)
20:00:00
van EERT Roel (NED) CURRAN Ged (SCO) APPOO Ramesh (SGP) BRACA Guido (ITA)
UYTTENHOVE Gregory (BEL) AGUILERA Antonio (ESP)  
2011-02-10 2011-02-10 2011-02-10 2011-02-10 2011-02-10 2011-02-10 2011-02-10 2011-02-10 2011-02-10
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
M16 NED v GER (Pool A)
11:15:00
SIMMONDS Gary (RSA) REQUENA Juan Manuel (ESP) APPOO Ramesh (SGP) SANDISON Derek (CAN)
SOTERIADES Gus (USA) McKAY Iain (SCO)  
M17 CAN v AUS (Pool A)
12:30:00
MATTSSON Mikael (SWE) CURRAN Ged (SCO) BRACA Guido (ITA) AGUILERA Antonio (ESP)
KENNEDY Andrew (ENG) APPOO Ramesh (SGP)  
M18 NAM v POL (Pool A)
13:45:00
MAIR Andy (SCO) SIMMONDS Gary (RSA) BRACA Guido (ITA) McKAY Iain (SCO)
UYTTENHOVE Gregory (BEL) AKPOKAVIE Richard (GHA)  
M20 USA v CZE (Pool B)
15:00:00
CURRAN Ged (SCO) MATTSSON Mikael (SWE) AKPOKAVIE Richard (GHA) BRACA Guido (ITA)
HRYTSAK John (CAN) McKAY Iain (SCO)  
M19 ENG v IRI (Pool B)
15:00:00
SOUKUP Michael (CZE) SOTERIADES Gus (USA) APPOO Ramesh (SGP) SANDISON Derek (CAN)
LINKOWSKI Pawel (POL) AGUILERA Antonio (ESP)  
M21 RUS v AUT (Pool B)
16:15:00
KENNEDY Andrew (ENG) van EERT Roel (NED) APPOO Ramesh (SGP) SANDISON Derek (CAN)
REQUENA Juan Manuel (ESP) McKAY Iain (SCO)  
M22 AUS v NED (Pool A)
17:30:00
HRYTSAK John (CAN) LINKOWSKI Pawel (POL) AKPOKAVIE Richard (GHA) SANDISON Derek (CAN)
SIMMONDS Gary (RSA) AGUILERA Antonio (ESP)  
M23 CAN v NAM (Pool A)
18:45:00
SOTERIADES Gus (USA) MAIR Andy (SCO) McKAY Iain (SCO) BRACA Guido (ITA)
SOUKUP Michael (CZE) APPOO Ramesh (SGP)  
M24 POL v GER (Pool A)
20:00:00
CURRAN Ged (SCO) KENNEDY Andrew (ENG) AGUILERA Antonio (ESP) SANDISON Derek (CAN)
van EERT Roel (NED) APPOO Ramesh (SGP)