Indoor Hockey World Cup 2007 (Women)

Vienna, Austria

14 - 18 Feb 2007

Local Time 2022-08-10 23:00:47
Senior Womens Indoor

 CZE - UKR 
2 - 7 (2 - 2)
Pool A
 SCO - ITA 
6 - 5 (3 - 3)
Pool A
 AUS - GER 
0 - 12 (0 - 5)
Pool A
 BLR - CAN 
6 - 3 (2 - 0)
Pool B
 NED - AUT 
6 - 2 (4 - 0)
Pool B
 RSA - ESP 
2 - 4 (1 - 3)
Pool B
 CZE - AUS 
1 - 4 (0 - 2)
Pool A
 UKR - SCO 
10 - 4 (4 - 1)
Pool A
 GER - ITA 
13 - 1 (5 - 0)
Pool A
 RSA - NED 
2 - 4 (0 - 2)
Pool B
 AUT - CAN 
4 - 2 (1 - 1)
Pool B
 BLR - ESP 
1 - 3 (0 - 1)
Pool B
 SCO - AUS 
2 - 2 (2 - 2)
Pool A
 GER - CZE 
8 - 2 (5 - 1)
Pool A
 ITA - UKR 
3 - 5 (1 - 4)
Pool A
 NED - CAN 
4 - 2 (2 - 1)
Pool B
 ESP - AUT 
5 - 3 (2 - 2)
Pool B
 BLR - RSA 
7 - 1 (5 - 0)
Pool B
 AUS - ITA 
5 - 3 (1 - 1)
Pool A
 UKR - GER 
2 - 10 (1 - 4)
Pool A
 AUT - RSA 
5 - 0 (1 - 0)
Pool B
 SCO - CZE 
5 - 1 (3 - 0)
Pool A
 CAN - ESP 
0 - 2 (0 - 0)
Pool B
 NED - BLR 
5 - 2 (2 - 2)
Pool B
 UKR - AUS 
8 - 5 (2 - 2)
Pool A
 GER - SCO 
13 - 0 (6 - 0)
Pool A
 ITA - CZE 
1 - 1 (0 - 0)
Pool A
 ESP - NED 
3 - 5 (0 - 4)
Pool B
 AUT - BLR 
2 - 3 (1 - 2)
Pool B
 CAN - RSA 
4 - 3 (3 - 1)
Pool B
 ITA - CAN 
2 - 2 (1 - 1) (2 - 3 PS)
Final 9-10
 CZE - RSA 
5 - 1 (0 - 1)
Final 11-12
 SCO - AUT 
1 - 3 (0 - 0)
Final 7-8
 NED - UKR 
8 - 0 (6 - 0)
Semifinal
 GER - ESP 
3 - 4 (1 - 3)
Semifinal
 AUS - BLR 
4 - 5 (1 - 1)
Final 5-6
 UKR - GER 
2 - 5 (1 - 0)
Final 3-4
 NED - ESP 
4 - 2 (2 - 0)
Final 1-2
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Tournament Director TUERO Ana ESP FIH
Technical Officer GERÖ Marion AUT FIH
Technical Officer MEYER Carola GER FIH
Judge PUGLIA Anna ITA FIH
Judge GRÜNER Ingeborg AUT FIH
Judge SIMMONDS Sue RSA FIH
Judge PETITJEAN Sylvie FRA FIH
Umpire TAKEDA Alicia MEX FIH
Umpire STEWART Wendy CAN FIH
Umpire SPITALERI Gina ITA FIH
Umpire ROACH Lisa AUS FIH
Umpire BRUNEKREEF Caroline NED FIH
Umpire RIVERA Monica ESP FIH
Umpire DUNCAN Jean SCO FIH
Umpire McRAE Anne SCO FIH
Umpire KNIPE Louise ENG FIH
Umpire HIPPLER Christiane GER FIH
Umpire ESKINA Elena RUS FIH
Umpire PASTOROVA Ludmila SVK FIH
Appointments
2007-02-14 2007-02-14 2007-02-14 2007-02-14 2007-02-14 2007-02-14 2007-02-14 2007-02-14 2007-02-14 2007-02-14 2007-02-14
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
1 CZE v UKR (Pool A)
08:30:00
DUNCAN Jean (SCO) PASTOROVA Ludmila (SVK) PETITJEAN Sylvie (FRA) MEYER Carola (GER)
SPITALERI Gina (ITA)  
2 SCO v ITA (Pool A)
09:35:00
TAKEDA Alicia (MEX) STEWART Wendy (CAN) SIMMONDS Sue (RSA) MEYER Carola (GER)
RIVERA Monica (ESP)  
3 AUS v GER (Pool A)
11:10:00
KNIPE Louise (ENG) SPITALERI Gina (ITA) PETITJEAN Sylvie (FRA) PUGLIA Anna (ITA)
BRUNEKREEF Caroline (NED)  
4 BLR v CAN (Pool B)
11:45:00
PASTOROVA Ludmila (SVK) RIVERA Monica (ESP) SIMMONDS Sue (RSA) GRÜNER Ingeborg (AUT)
ROACH Lisa (AUS)  
5 NED v AUT (Pool B)
13:20:00
STEWART Wendy (CAN) ESKINA Elena (RUS) PUGLIA Anna (ITA) MEYER Carola (GER)
McRAE Anne (GBR)  
6 RSA v ESP (Pool B)
13:55:00
SPITALERI Gina (ITA) DUNCAN Jean (SCO) GRÜNER Ingeborg (AUT) GERÖ Marion (AUT)
TAKEDA Alicia (MEX)  
7 CZE v AUS (Pool A)
15:25:00
ESKINA Elena (RUS) McRAE Anne (GBR) PETITJEAN Sylvie (FRA) GERÖ Marion (AUT)
HIPPLER Christiane (GER)  
8 UKR v SCO (Pool A)
17:00:00
PASTOROVA Ludmila (SVK) KNIPE Louise (ENG) SIMMONDS Sue (RSA) MEYER Carola (GER)
BRUNEKREEF Caroline (NED)  
9 GER v ITA (Pool A)
18:05:00
DUNCAN Jean (SCO) TAKEDA Alicia (MEX) GRÜNER Ingeborg (AUT) GERÖ Marion (AUT)
STEWART Wendy (CAN)  
10 RSA v NED (Pool B)
19:45:00
KNIPE Louise (ENG) HIPPLER Christiane (GER) PUGLIA Anna (ITA) GERÖ Marion (AUT)
ROACH Lisa (AUS)  
11 AUT v CAN (Pool B)
20:15:00
ESKINA Elena (RUS) BRUNEKREEF Caroline (NED) PETITJEAN Sylvie (FRA) MEYER Carola (GER)
RIVERA Monica (ESP)  
2007-02-15 2007-02-15 2007-02-15 2007-02-15 2007-02-15 2007-02-15 2007-02-15 2007-02-15 2007-02-15 2007-02-15 2007-02-15
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
12 BLR v ESP (Pool B)
08:30:00
ESKINA Elena (RUS) ROACH Lisa (AUS) PETITJEAN Sylvie (FRA) GERÖ Marion (AUT)
McRAE Anne (GBR)  
13 SCO v AUS (Pool A)
09:35:00
KNIPE Louise (ENG) HIPPLER Christiane (GER) SIMMONDS Sue (RSA) MEYER Carola (GER)
RIVERA Monica (ESP)  
14 GER v CZE (Pool A)
11:10:00
PASTOROVA Ludmila (SVK) ESKINA Elena (RUS) GRÜNER Ingeborg (AUT) PUGLIA Anna (ITA)
STEWART Wendy (CAN)  
15 ITA v UKR (Pool A)
12:15:00
TAKEDA Alicia (MEX) KNIPE Louise (ENG) PETITJEAN Sylvie (FRA) MEYER Carola (GER)
ROACH Lisa (AUS)  
16 NED v CAN (Pool B)
12:50:00
HIPPLER Christiane (GER) RIVERA Monica (ESP) SIMMONDS Sue (RSA) GERÖ Marion (AUT)
SPITALERI Gina (ITA)  
17 ESP v AUT (Pool B)
13:20:00
ESKINA Elena (RUS) McRAE Anne (GBR) PUGLIA Anna (ITA) PETITJEAN Sylvie (FRA)
DUNCAN Jean (SCO)  
18 BLR v RSA (Pool B)
13:55:00
BRUNEKREEF Caroline (NED) TAKEDA Alicia (MEX) GRÜNER Ingeborg (AUT) GERÖ Marion (AUT)
STEWART Wendy (CAN)  
19 AUS v ITA (Pool A)
17:00:00
PASTOROVA Ludmila (SVK) DUNCAN Jean (SCO) PETITJEAN Sylvie (FRA) MEYER Carola (GER)
RIVERA Monica (ESP)  
20 UKR v GER (Pool A)
17:35:00
ROACH Lisa (AUS) STEWART Wendy (CAN) SIMMONDS Sue (RSA) PUGLIA Anna (ITA)
McRAE Anne (GBR)  
21 AUT v RSA (Pool B)
19:10:00
KNIPE Louise (ENG) BRUNEKREEF Caroline (NED) PUGLIA Anna (ITA) MEYER Carola (GER)
SPITALERI Gina (ITA)  
22 SCO v CZE (Pool A)
19:45:00
HIPPLER Christiane (GER) PASTOROVA Ludmila (SVK) SIMMONDS Sue (RSA) GERÖ Marion (AUT)
TAKEDA Alicia (MEX)